Print this page
Kilka słów o KMST Bartłomiej Rakowski, Maciej Zieliński

Kilka słów o KMST

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi (KMST) powstał 1 października 1981 roku z inicjatywy Zbigniewa Szafrańskiego, początkowo jako sekcja łódzka warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Pierwszym prezesem został Wojciech Źródlak, ówczesny redaktor pisma "Tramwajarz Łódzki".

W 1994 roku z inicjatywy Mirosława Z. Wojalskiego zmieniono nazwę na Klub Miłośników Starych Tramwajów, która funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie nasze stowarzyszenie skupia ponad 110 osób w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Wbrew nazwie są wśród nich miłośnicy nie tylko tramwajów starych, ale również współczesnych, a także innych pojazdów komunikacji miejskiej. Nie brakuje kolekcjonerów biletów i kart pocztowych, pasjonatów modelarstwa, czy amatorów fotografii komunikacyjnej.

Dlaczego warto wesprzeć KMST | Jak przekazać 1% podatku KMST |

Efektem pracy klubowych historyków są liczne publikacje w czasopismach hobbystycznych oraz pozycje książkowe, w tym monografie, które ukazały się w związku z setnymi rocznicami uruchomienia komunikacji tramwajowej w Łodzi oraz oddania do eksploatacji pierwszych linii podmiejskich.

Łodzianie kojarzą KMST z wielu wydarzeń, któryś byliśmy organizatorami lub współorganizatorami. To między innymi Tramwajowa Linia Turystyczna, parada z okazji 120-lecia komunikacji miejskiej, pożegnanie Ikarusów w Łodzi czy poznawanie filmowego oblicza Łodzi. Bieżące informacje o naszych działaniach i wydarzeniach można sprawdzić na stronie: kmst.pl/aktualnosci.

Last modified on poniedziałek, 06 kwiecień 2020 21:53
Login to post comments