Zaloguj Zarejestruj
Rozpoczął się nowy sezon turystyczny i goście znów pojawili się w Zajezdni Muzealnej Brus. Rozpoczął się nowy sezon turystyczny i goście znów pojawili się w Zajezdni Muzealnej Brus. Daniel Siwak

28 lutego w Zajezdni Muzealnej Brus za nami

Zamiast prognozowanych opadów deszcz, promienie słońca. Zamiast niskich temperatur, słupek rtęci przypominający, iż wkrótce zawita do nas wiosna. Do tego kilka nowości dla zwiedzających. Tak w skrócie wyglądał pierwszy dzień otwarty w Zajezdni Muzealnej Brus.

Do tego dnia Klub Miłośników Starych Tramwajów przygotowywał się przez ostatnie miesiące. Punktualnie o godzinie 12.00, po raz pierwszy w tym sezonie, otwarta została brama dawnej zajezdni tramwajowej Brus. Wraz z tym pojawili się pierwsi zwiedzający, których w ciągu całego dnia przyszło blisko trzystu.

Nowością w czasie lutowych "drzwi otwartych" była możliwość wejścia do hali techniczno-postojowej, gdzie garażują wagony tramwajowe, będące częścią ekspozycji Zajezdni Muzealnej Brus. Pod nadzorem ekipy organizacyjnej udostępniona była specjalna ścieżka na całej długości tego ponad stuletniego budynku. Jednak nie za każdym razem będzie taka możliwość. W ciągu sezonu 2016 KMST przewidział tylko pięć terminów zwiedzania hali od środka.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

Goście zaglądali także na pierwsze piętro budynku administracyjnego, gdzie tradycyjnie dostępne były wystawy tematyczne. Aktualnie prezentowana jest tam kolekcja biletów z Łodzi i województwa łódzkiego, instalacja tramwajowych  sygnalizatorów świetlnych czy mierników elektrycznych. W pozostałych pomieszczeniach, gdzie w poprzednich latach znajdowała się między innymi wystawa komunikacyjnych tablic kierunkowych, trwa aktualnie aranżacja nowych wystaw. Przypominamy, że te swoją premierę będą miały w połowie maja.

AUTOBUSY TAKIE POPULARNE

Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się także nowe eksponaty. Chodzi o Ikarusa 280.70E i Mercedesa O405N2, które pochodzą z 1995 roku. Zasiliły one kolekcję zajezdni muzealnej całkiem niedawno i są efektem współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Ten pierwszy brał udział w wrześniowym pożegnaniu Ikarusów w Łodzi, ten drugi do niedawna służył potrzebującym. Odwiedzany był również Ikarus 280.37C z 1994 roku, użytkowany kilka lat temu przez MPK Łódź, a uratowany przez pasjonatów z grupy CzerwonyIkarus.com.

MAJÓWKA Z TRAMWAJAMI I AUTOBUSAMI

Najbliższa okazja do odwiedzenia Zajezdni Muzealnej Brus już wiosną. Na ulicę Konstantynowską 115 zapraszamy w niedzielę, 1 maja (w godz. 12.00 - 18.00) oraz we wtorek, 3 maja (w godz. 12.00 - 16.00). Przypominamy, że na terenie zajezdni brak jest miejsc parkingowych, a przed budynkiem i przed jego terenem obowiązuje całkowity zakaz parkowania samochodów. Stąd warto dojechać tu komunikacją miejską. Więcej szczegółów znajduje się w zakładce ZWIEDZANIE

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments