Zaloguj Zarejestruj
Zajezdnia Muzealna Brus: 7 kwietnia rozpoczynamy kolejny sezon turystyczny Maciej Zieliński

Zajezdnia Muzealna Brus: 7 kwietnia rozpoczynamy kolejny sezon turystyczny Featured

To już jest koniec! Koniec jesienno-zimowej przerwy technicznej w Zajezdni Muzealnej Brus. W niedzielę, 7 kwietnia Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi rozpoczyna nowy sezon turystyczny. Historyczny obiekt komunikacyjny można zwiedzać szósty rok z rzędu.

Ideą działalności Zajezdni Muzealnej Brus jest przybliżanie historii komunikacji miejskiej m.in. poprzez organizację ekspozycji czy udostępnienie znajdującego się na terenie taboru. W 2019 roku mieszkańcy i turyści mają osiem okazji, aby poznać historię łódzkiej komunikacji miejskiej, której początki sięgają grudnia 1898 roku. Kwietniowe "drzwi otwarte" w odbędą się w godzinach od 12.00 do 16.00 (na teren wpuszczamy do godz. 15.50).

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

Zwiedzającym udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy wagon Herbrand VNB-125 z 1898 roku czy wagon Konstal 2N1 z 1950 roku (do nauki jazdy). Nie zabraknie także historycznych autobusów. Pośród nich zobaczyć będzie można między innymi Autosana H9.20 z 1991 roku czy Ikarusa 280.70E z 1997 roku.

Nowy sezon oznacza nowości dla zwiedzających. W czasie przerwy zimowej kolekcja historycznych tramwajów wzbogaciła się o nowe pojazdy. Zabezpieczone na przyszłość zostały stojące dotychczas na Helenówku wagony: typu 803N nr 21 i techniczny 5N nr 105. Do Zajezdni Muzealnej Brus tymczasowo trafił również skład wagonów 805Na nr 2610+2611.

>> Przeczytaj regulamin zwiedzania ZMB <<

Podczas najbliższych drzwi otwartych swoją premierę będzie miała wystawa "Aleksy Rżewski - tramwajarz z Brusa", na której będzie można obejrzeć skany z teczki osobowej Rżewskiego. Zanim Aleksy Rżewski został pierwszym prezydentem Łodzi w II RP, był związany z Zajezdnią Brus, w której w latach 1911-1916 pracował jako konduktor i motorniczy. Dokumenty będą pokazane publicznie po raz pierwszy. Pozostałe wystawy w dawnym biurowcu będą nieczynne z powodu zmiany ekspozycji.

| Historia zajezdni Brus | Terminy zwiedzania zajezdni |

Poza nowościami wystawienniczymi, muzeum wzbogaciło się również o infrastrukturę ułatwiającą zwiedzanie obiektu. Dzięki zaangażowaniu Rady Osiedla Złotno, na ternie stanęły nowe ławki. Problem braku miejsca do odpoczynku był często podnoszony przez gości obiektu. Teraz to już przeszłość.

PROPAGUJEMY HISTORIĘ KOMUNIKACJI

Odwiedzając dawną zajezdnię Tramwajów Podmiejskich będzie można wspomóc zbiórkę pieniężną, tym razem na propagowanie historii łódzkiej komunikacji miejskiej. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup, renowację i bieżące utrzymanie historycznych pojazdów i urządzeń związanych z transportem zbiorowym. Dzięki nim będzie można także zorganizować wydarzenia lub sfinansować wystawy poświęcone historii komunikacji miejskiej. Wystarczy zabrać ze sobą 1, 2 czy 5 złotych, a następnie wrzucić do jednej ze specjalnych kasowników-skarbonek, w które wyposażeni będą wolontariusze KMST.

JAK DOJECHAĆ NA BRUS?

Przypominamy, że na terenie zajezdni nie ma miejsc parkingowych dla samochodów, a przed budynkiem i jego terenem obowiązuje całkowity zakaz parkowania. Tymczasowa i bezpłatna możliwość zaparkowania auta istnieje wzdłuż ulicy Lontowej.

Dojazd na ul. Konstantynowską 115 zapewnia komunikacja miejska. Od niedzieli, 3 marca przystanki Konstantynowska - Zajezdnia Muzealna Brus (w kierunku Łodzi oraz Konstantynowa i Lutomierska) ze stałego zmieniły status na przystanki "na żądanie". Co to oznacza to oznacza dla pasażerów? Przeczytaj koniecznie!

Autobusy linii 43A BUS (Łódź: Dworzec Łódź Kaliska Retkinia Kusocińskiego przez Juszczakiewicza - Konstantynów Łódzki: Park Miejski) i 43B BUS (Łódź: Dworzec Łódź Kaliska Retkinia Kusocińskiego przez Juszczakiewicza - Lutomiersk: plac Jana Pawła II) obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Na linii 43A i 43B obwiązuje taryfa czasowa oraz bilety okresowe w strefie 1 i 2.

Uwaga! W związku z DOZ Maratonem Łódź 2019 mogą wystąpić w niedzielę utrudnienia w dojeździe autobusami MPK Łódź. Ulice Krakowska i Konstantynowska będą wyłączone z ruchu. Szczegóły znaleźć można na stronie www.uml.lodz.pl.

Terminy wszystkich drzwi otwartych w sezonie 2019 dostępne są w zakładce ZWIEDZANIE.

Przekaż 1% podatku dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

20190207 12

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments