Zaloguj Zarejestruj
Noc Muzeów 2020 w Zajezdni Muzealnej Brus on-line Bartłomiej Rakowski

Noc Muzeów 2020 w Zajezdni Muzealnej Brus on-line

Zajezdnia Muzealna Brus była jedną z kilkunastu placówek muzealnych, która od kilku lat otwierała w Noc Muzeów swoje podwoje dla łodzian i turystów. Choć epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że brama obiektu jest nadal zamknięta, to historyczną zajezdnię będzie można zwiedzać w najbliższą sobotę (16 maja) - wirtualnie! Wystarczy zasiąść wygodnie przed domowym komputerem czy tabletem.

Przez ostatnie lata Zajezdnia Muzealna Brus, którą społecznie prowadzi Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, odwiedzana była tylko w czasie tego wydarzenia przez blisko 20 tys. zwiedzających. Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła zorganizować Nocy Muzeów w znanej nam formie. Przynajmniej nie w terminie majowym.

Urząd Miasta Łodzi jednak nie zrezygnował z tego popularnego wydarzenia, a tegoroczna edycja imprezy odbędzie się nietypowo, bo w internecie. Śledząc profil KochamŁódź na portalu społecznościowym Facebook będzie można m.in. zobaczyć transmisje live, zdjęcia wykonane techniką 360 oraz specjalnie przygotowane materiały filmowe.

>> Zobacz recję na żywo z Zajezdni Muzealnej Brus <<

Na wirtualną wizytę w zajezdni tramwajowej przy ul. Konstantynowskiej 115, zapraszamy w sobotę, 16 maja o godzinie 20.00. Warto wspomnieć, że w tym historycznym obiekcie jako konduktor i motorniczy pracował Aleksy Rżewski, pierwszy prezydent Łodzi (1919-1923). W zbiorach taborowych znajduje się także najstarszy wagon tramwajowy w Łodzi - Herbrand VNB-125 o numerze 11 z 1898 roku. Pojazd jako jeden z pierwszych woził łodzian po uruchomieniu elektrycznej sieci tramwajowej w naszym mieście.

Przy okazji wirtualnej wizyty w Zajezdni Muzealnej Brus każdy z Państwa może pomóc w dokończeniu remontu wagonu wagonu 5N o numerze 4092. Wystarczy wejść na stronę www.zrzutka.pl/z/4092 i wpłacić darowiznę na rzecz remontu tramwaju. Najhojniejszym darczyńcom odwdzięczymy się upominkami.

Program Łódzkiej Nocy Muzeów 2020 online zakłada, że z Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 (godz. 19.00) internauci przeniosą się do Zajezdni Muzealnej Brus (godz. 20.00). Natomiast ze stu dziesięcioletniej zajezdni wirtualnie powędrują do budynków Muzeum Sztuki w Łodzi (godz. 21.00).

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments