Zaloguj Zarejestruj
KMST pozyskał nową kabinę do historycznego Stara 266 nr 223 Jakub Tarka

KMST pozyskał nową kabinę do historycznego Stara 266 nr 223 Featured

Mimo obostrzeń związanych z epidemią, Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi prowadzi intensywne prace przy zabytkowym taborze. Jednym z ważniejszych działań w tym roku było sprowadzenie kabiny do Stara 266, która docelowo trafi do klubowego żurawia pogotowia technicznego.

Choć należący do Klubu Star 266 znajduje się w dość dobrym stanie technicznym, to wygląd kabiny kierowcy pozostawia wiele do życzenia. W ciągu blisko czterdziestu lat eksploatacji, wnętrze zostało w dużym stopniu zużyte i pozbawione detali. Na to nakłada się wysoki stopień korozji, która w kilku miejscach "przeżarła" blachę na wylot.

Aby zaoszczędzić czas podczas renowacji, zarząd KMST zdecydował o pozyskaniu zamiennika z zapasów wojskowych. Okazja do realizacji tego pomysłu nadarzyła się pod koniec czerwca, gdy Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na sprzedaż mienia, w tym kilkudziesięciu kabin. Klub złożył ofertę i kupił jedną z nich. Był to pierwszy raz, gdy Stowarzyszenie startowało w przetargu.

Przekazanie przedmiotu odbyło się 18 sierpnia 2020 r. w składzie wojskowym w Stężycy pod Dęblinem. Następnie kabina została przetransportowana lawetą do Zajezdni Muzealnej Brus.

Mimo że na pierwszy rzut oka kabina nie wygląda najlepiej, to zachowała się w praktycznie oryginalnym stanie, co ma duże znaczenie pod kątem renowacji. Wewnątrz zachowało się kompletne wyposażenie, w tym takie detale jak uchwyty, klamki, popielniczki, przełączniki kierunkowskazów, obicia drzwi czy fotele (te będą jednak wymagały interwencji tapicera).

W stanie niemal idealnym jest blacharka. Poza kilkoma drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i punktową rdzą powierzchniową, kabina jest całkowicie kompletna. Konieczne będą natomiast prace lakiernicze.

Warto podkreślić również to, że kabina pochodzi z 1981 r., czyli z tego samego roku, co pojazd, do której ma trafić. Dzięki temu zakupowi uda się stosunkowo niskim kosztem wyposażyć pojazd w całkowicie oryginalne i zgodne z rocznikiem elementy.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments