Print this page
KMST pozyskał nową kabinę do historycznego Stara 266 nr 223 Jakub Tarka

KMST pozyskał nową kabinę do historycznego Stara 266 nr 223 Featured

Rate this item
(1 Vote)

Mimo obostrzeń związanych z epidemią, Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi prowadzi intensywne prace przy zabytkowym taborze. Jednym z ważniejszych działań w tym roku było sprowadzenie kabiny do Stara 266, która docelowo trafi do klubowego żurawia pogotowia technicznego.

Choć należący do Klubu Star 266 znajduje się w dość dobrym stanie technicznym, to wygląd kabiny kierowcy pozostawia wiele do życzenia. W ciągu blisko czterdziestu lat eksploatacji, wnętrze zostało w dużym stopniu zużyte i pozbawione detali. Na to nakłada się wysoki stopień korozji, która w kilku miejscach "przeżarła" blachę na wylot.

Aby zaoszczędzić czas podczas renowacji, zarząd KMST zdecydował o pozyskaniu zamiennika z zapasów wojskowych. Okazja do realizacji tego pomysłu nadarzyła się pod koniec czerwca, gdy Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na sprzedaż mienia, w tym kilkudziesięciu kabin. Klub złożył ofertę i kupił jedną z nich. Był to pierwszy raz, gdy Stowarzyszenie startowało w przetargu.

Przekazanie przedmiotu odbyło się 18 sierpnia 2020 r. w składzie wojskowym w Stężycy pod Dęblinem. Następnie kabina została przetransportowana lawetą do Zajezdni Muzealnej Brus.

Mimo że na pierwszy rzut oka kabina nie wygląda najlepiej, to zachowała się w praktycznie oryginalnym stanie, co ma duże znaczenie pod kątem renowacji. Wewnątrz zachowało się kompletne wyposażenie, w tym takie detale jak uchwyty, klamki, popielniczki, przełączniki kierunkowskazów, obicia drzwi czy fotele (te będą jednak wymagały interwencji tapicera).

W stanie niemal idealnym jest blacharka. Poza kilkoma drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i punktową rdzą powierzchniową, kabina jest całkowicie kompletna. Konieczne będą natomiast prace lakiernicze.

Warto podkreślić również to, że kabina pochodzi z 1981 r., czyli z tego samego roku, co pojazd, do której ma trafić. Dzięki temu zakupowi uda się stosunkowo niskim kosztem wyposażyć pojazd w całkowicie oryginalne i zgodne z rocznikiem elementy.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments