Zaloguj Zarejestruj

Gazeta Wyborcza. "Z działki w Buczku do muzeum. Nowy eksponat na Brusie"

- Przez lata służył jako działkowa altanka. Obity blachą, pomalowany łuszczącą się farbą, bez drewnianych ławek w środku ani pantografu na dachu nie przypomina wagonu tramwajowego. A zabytkowego i wyjątkowo cennego w szczególności - możemy przeczytać na stronie Gazety Wyborczej.

Uważni obserwatorzy dostrzegli, że przed budynkiem Zajezdni Muzealnej Brus stoi nowy eksponat. Bardziej niż wagon tramwajowy przypomina wóz Drzymały. Szczelnie obity blachą z której łuszczącą się farbę można zrywać paznokciami, z płatami papy opadającymi z dachu, bez pantografu, w środku pusty. Ale wbrew pozorom to bardzo cenny nabytek. A zabezpieczenie go blachą i papą sprawiło, że jest zachowany w nad wyraz dobrym stanie. Cała stolarka, a nawet drzwiczki przy wejściu na platformę montowane w okresie międzywojennym, są oryginalne. Pod blachą zachowały się okna, całość przykrywa oryginalny dach. Nad jednymi z drzwi zachowała się tabliczka z napisem "Nie palić".

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej GAZETY WYBORCZEJ ŁÓDŹ. 05.08.2017

Last modified on sobota, 05 sierpień 2017 10:46
Daniel Siwak

W latach 2012-2015 sekretarz KMST i koordynator ekipy organizacyjnej Zajezdni Muzealnej Brus. Od 2016 przewodnik po muzealnym obiekcie. Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją. Współtworzy serwis kmst.pl oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl.

Login to post comments