Zaloguj Zarejestruj

Gazeta Wyborcza. "Z działki w Buczku do muzeum. Nowy eksponat na Brusie"

- Przez lata służył jako działkowa altanka. Obity blachą, pomalowany łuszczącą się farbą, bez drewnianych ławek w środku ani pantografu na dachu nie przypomina wagonu tramwajowego. A zabytkowego i wyjątkowo cennego w szczególności - możemy przeczytać na stronie Gazety Wyborczej.

Uważni obserwatorzy dostrzegli, że przed budynkiem Zajezdni Muzealnej Brus stoi nowy eksponat. Bardziej niż wagon tramwajowy przypomina wóz Drzymały. Szczelnie obity blachą z której łuszczącą się farbę można zrywać paznokciami, z płatami papy opadającymi z dachu, bez pantografu, w środku pusty. Ale wbrew pozorom to bardzo cenny nabytek. A zabezpieczenie go blachą i papą sprawiło, że jest zachowany w nad wyraz dobrym stanie. Cała stolarka, a nawet drzwiczki przy wejściu na platformę montowane w okresie międzywojennym, są oryginalne. Pod blachą zachowały się okna, całość przykrywa oryginalny dach. Nad jednymi z drzwi zachowała się tabliczka z napisem "Nie palić".

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej GAZETY WYBORCZEJ ŁÓDŹ. 05.08.2017

Last modified on sobota, 05 sierpień 2017 10:46
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments