Print this page
115 lat komunikacji miejskiej w Łodzi (c) Jakub Tarka

115 lat komunikacji miejskiej w Łodzi

Rate this item
(0 votes)

Łódź jako pierwsze miasto w zaborze rosyjskim uruchomiło tramwaje elektryczne. W grudniu 2013 r. obchodziliśmy 115. rocznicę tego wydarzenia. To bardzo ważny moment w historii miasta i należało go godnie upamiętnić.

Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem obchodów była tradycyjna parada tramwajów przygotowana przez MPK-Łódź Sp. z o.o. oraz Klub Miłośników Starych Tramwajów. 15 grudnia, przed godziną 10:00 na zabytkowej krańcówce przy ul. Północnej pojawiły się historyczne pojazdy: Herbrand GE-58 z 1910 r., Sanok z 1928 r., Lilpop II z 1929 r., Lilpop III z 1939 r., skład wagonów 5N+5ND z lat 1960-61, 803N z 1973 r. oraz skład 805Na z 1988 r. Należący do KMST wagon 803N zadebiutował przy okazji jako wagon historyczny.

Później można było zwiedzić zabytkową zajezdnię na Brusie. Chętnych spod kina Charlie zabrały wagony 803N oraz Sanok. Na miejscu można było obejrzeć kolekcję zabytkowych tramwajów i autobusów oraz zjeść kiełbaskę z grilla. Atrakcją była też reaktywowana kuźnia.

Obchody 115-lecia były też pretekstem dla przygotowania kilku tematycznych publikacji. Pierszą z nich jest wydany przez MPK-Łódź album "Komunikacja miejska w Łodzi 1898-2013" pod redakcją Ewy Raczyńskiej-Buławy. Książka zawiera liczne zdjęcia pokazujące przeszłość i teraźniejszość komunikacji miejskiej. Wiele zdjęć nie jest znanych szerokiemu gronu odbiorców. Kolejna pozycją jest "Historia łódzkiej komunikacji miejskiej w biletach i taryfach" Jacka Biernata. To oczekiwane od lat kompendium wiedzy o biletach komunikacji miejskiej, które obowiązywały w Łodzi od 1898 r. w regularnym transporcie zbiorowym oraz na komercyjnej linii P czy Linii Turystycznej 0. Ostatnią pozycją jest karta pocztowa wydana przez Pocztę Polską dzięki staraniom Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Pocztówkę można nabyć w wybranych urzędach pocztowych w cenie 1,05 zł. Nakład wynosi jedynie 500 sztuk.

Trasa przejazdu:
PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Limanowskiego - ŻABIENIEC - Limanowskiego, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Pomorska, Konstytucyjna - RADIOSTACJA - Narutowicza, Zielona, Kościuszki, Żwirki - PIOTRKOWSKA KINO CHARLIE

 

Login to post comments