Zaloguj Zarejestruj
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/gotoworks/domains/kmst.pl/public_html/images/Niemcy 2016-06-16.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Niemcy 2016-06-16

Miłośnicy z Niemiec, Austrii i Holandii w Łodzi

Ciekawa sieć komunikacji miejskiej sprawia, że Łódź od wielu lat jest celem wycieczek miłośników transportu zbiorowego z innych krajów. W czerwcu nasze miasto stało się celem wyprawy entuzjastów z Niemiec, Austrii i Holandii. Gości podjęło MPK-Łódź Sp. z o.o. wspólnie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Prawie 50-osobowa grupa miłośników podróżowała po Polsce wynajętym autokarem, każdego dnia odwiedzając inne miasto. Na swojej trasie mieli m.in. GOP, Częstochowę i Warszawę. Zwiedzanie Łodzi przypadło na czwartek, 16 czerwca 2016 r.

803N i GT8N na Olechów

Zwiedzanie rozpoczęło się po godz. 9 na Placu Wolności, gdzie goście wsiedli do dwóch wynajętych wagonów - historycznego 803N, który należy do naszego Stowarzyszenia oraz GT8N nr 1519 z floty MPK-Łódź Sp. z o.o. Oba tramwaje udały się trasą WZ na Olechów, czyli najnowszy odcinek łódzkiej sieci tramwajowej. Później oba pojazdy ruszyły w kierunku centrum przez ulicę Przybyszewskiego. GT8N odłączył się  przy al. Śmigłego-Rydza, a 803N udał się do Zakładu Torów i Sieci, będącego kolejnym punktem programu.

Wizyta w Zakładzie Torów i Sieci

Wizyta w ZTiS była wyjątkowa pod kilkoma względami. Przede wszystkim jest to miejsce, do którego rzadko zaglądają wycieczki. W samym zakładzie zachowała się plątanina torów, których przeznaczenia już pewnie nikt nie pamięta. Pośród nich stoi wiele ciekawych pojazdów, jak wystawione z hali pługi odśnieżne i podbijarka torowa. Dodatkowo, niezwykle rzadko wjeżdżają tutaj tramwaje spoza ZTiS, a szczególnie prywatne. Dla naszego 803N była to pierwsza wizyta w tym miejscu.

M8C po mieście i pod miasto

Kolejny etap wycieczki zaczął się w momencie przyjazdu wagonu M8C nr 531, który również po raz pierwszy gościł w Zakładzie Torów i Sieci. (Warto przy tym dodać, że cechą charakterystyczną niemieckich wycieczek jest to, że w przypadku przejazdów specjalnych wynajmowane są wagony sprowadzane właśnie z Niemiec). Oba wagony zawiozły uczestników wycieczki do Zakładu Techniki, a 803N wrócił do Zajezdni Muzealnej Brus. Kolejnym punktem zwiedzania była zajezdnia przy ul. Telefonicznej. Następnie wagon M8C udał się w podróż do Lutomierska.

Zajezdnia Muzealna Brus

Ostatnim punktem zwiedzania było przyszłe muzeum komunikacji miejskiej, będące pod opieką członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Spośród ponad 30 stacjonujących tutaj pojazdów największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście przedwojenne tramwaje. Przy tej okazji do Zajezdni Muzealnej Brus po raz pierwszy wjechał niezmodernizowany wagon M8C. Co ciekawe, zmodernizowany M8CN był już u nas w marcu 2015 r.

Na koniec zwiedzania, uczestnicy wycieczki otrzymali broszury poświęcone historycznemu taborowi w Łodzi oraz twórcy łódzkiej komunikacji tramwajowej, Juliuszowi Kunitzerowi.

{gallery}Niemcy 2016-06-16{/gallery}

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments