Print this page
Mikrogrant "Łódzkie na Plus" 2019 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów Maciej Zieliński

Mikrogrant "Łódzkie na Plus" 2019 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów

Rate this item
(1 Vote)

"Linia 41 - jeszcze tu wrócę!" - to tytuł projektu, który Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi będzie realizował do końca tego roku. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy południowej części aglomeracji łódzkiej poznają historię jednej z trzech tramwajowych linii podmiejskich.

W aglomeracji łódzkiej istnieją trzy trasy tramwajów podmiejskich: do Zgierza i Ozorkowa (nieczynna), do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska (nieczynna) oraz do Ksawerowa i Pabianic (czynna). Ta ostatnia funkcjonuje od 1901 roku, czyli zaledwie trzy lata po uruchomieniu tramwajów w Łodzi. W grudniu 2019 roku rozpocznie się jej wielka modernizacja, która spowoduje, że pojazdy szynowe będą mogły jeździć po nowych torowiskach, a pasażerowie skorzystają z przebudowanych przystanków, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Pożegnanie tramwaju z Łodzi do Pabianic, przygotowane przez KMST, składać się będzie z dwóch części. 23 listopada z placu Niepodległości w Łodzi do krańcówki przy ul. Wiejskiej w Pabianicach wyruszy specjalny kurs. W trakcie blisko godzinnego przejazdu o historii tej konkretnej trasy opowie łódzki przewodnik. Ciekawym wydarzeniem dla mieszkańców Pabianic oraz wszystkich miłośników komunikacji miejskiej będzie jednodniowy powrót historycznej linii 41bis (na pabianickiej trasie Duży Skręt - Wiejska), która wyjedzie 24 listopada.

Pasażerowie otrzymają również pamiątkowy bilet na przejazd (do wyczerpania nakładu). Szczegółowe informacje dotyczące rozkładów jazdy okolicznościowych kursów tramwajów opublikujemy wkrótce. Obydwa przejazdy będą bezpłatne i realizowane będą zabytkowym taborem należącym do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Dzięki realizacji projektu chcemy przybliżyć historię linii 41 jako ważnego elementu w krajobrazie naszego województwa oraz zwrócić uwagę na komunikację tramwajową jako efektywny i przyjazny środowisku środek transportu.

Uzupełnieniem projektu dla jego uczestników może być wizyta w murach Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115. Znajdują się tam ekspozycje, które poświęcone są między innymi prowadzeniu ruchu tramwajowego na odcinkach jednotorowych z mijankami, czyli charakterystycznymi dla łódzkich linii podmiejskich - w tym 41. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku obiekt będzie obchodził swoje 110-lecie.


Projekt dofinansowano w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.


 

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments