Print this page
KMST na Zlocie Stowarzyszeń Miłośników Transportu w Gdańsku Filip Miksa

KMST na Zlocie Stowarzyszeń Miłośników Transportu w Gdańsku

Rate this item
(0 votes)

W dniach od 28 lutego do 1 marca Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego zorganizowało w Trójmieście Zlot Stowarzyszeń Miłośników Transportu. Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi miał tam też swoją delegację.

Naszą organizację reprezentowali: wiceprezes Jerzy Wojtowicz, członek zarządu Michał Wądołowski oraz dwaj klubowicze - Filip Miksa i Marcin Buklis. Ideą zjazdu stowarzyszeń jest zjednoczenie środowisk hobbystycznych i wzajemna wymiana doświadczeń.

Pierwszy dzień zlotu był dniem zwiedzania. Wizyta w Gdańsku rozpoczęła się od zajezdni tramwajowej na Wrzeszczu. Na terenie obiektu udostępniono uczestnikom wnętrze zabytkowego wagonu RING z 1930 r., halę techniczną oraz automatyczną myjnię dla tramwajów, a także możliwość przejazdu po terenie zajezdni dwukierunkowym tramwajem Jazz Duo.

Ze stolicy regionu przyszedł czas na podróż do Gdyni, która odbyła się autobusem MAN z przedsiębiorstwa GRYF. W ramach programu wydarzenia zaplanowano wizytę na zapleczu Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz w zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej.

Wizyta w PKT była m.in. okazją do zobaczenia homologowanych obecnie trolejbusów, przejazdu pojazdem przegubowy posiadającym dodatkowe baterie (pozwala na przejazd poza siecią trakcyjną). Przewoźnik udostępnił także wnętrza zabytkowych "trajtków", które w wakacje obsługują tamtejsze linie turystyczne.

Ostatnim punktem pierwszego dnia był przejazd do Kolbud gdzie funkcjonuje kolej drezynowa Łapino Stara Papiernia - Kolbudy. Fantastyczna wycieczka drezynami rowerowymi trwała aż do zmroku, a wrażenia z przejazdu były niesamowite. To był najciekawszy przejazd tego zlotu.

WYKŁADY, PREZENTACJE, DYSKUSJE
Drugi dzień zlotu rozpoczęły wykłady zorganizowane w Europejskim Centrum Solidarności (ECS). Dotyczyły m.in. pogorszenia stanu połączeń lokalnych PKSów, testów autobusu autonomicznego w Gdańsku, integracji taryfowej gmin zrzeszonych w Metropolitarnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej, zapomnianych linii konnych w Gdańsku Brzeźnie oraz w Sopocie. Dość interesujący był wykład dotyczący historii powstania Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i jej znaczenia dla trójmiejskiej społeczności.

Po przerwie i zmianie lokalizacji przyszedł czas na prezentację stowarzyszeń. Prócz KMST w tegorocznej edycji wydarzenia wzięli udział: Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy, Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowa Batorego, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego z Bydgoszczy, Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji oraz Koło Miłośników Metra z Warszawy.

Przedstawiciele poszczególnych organizacji mieli możliwość przedstawienia swojej działalności na rzecz społeczności lokalnej. Była to ciekawa lekcja historii i możliwość poznania kierunków działalności innych towarzystw miłośniczych. Na zakończenie tego dnia odbył się przejazd specjalny Jelczem M121M z 1995 roku.

JAK ROZWIĄZYWAĆ PROBLEMY?
Ostatni dzień zlotu przebiegał na szczegółowej dyskusji poświęconej wszelkim aspektom funkcjonowania stowarzyszeń. Omówione zostały różne formy współpracy z urzędnikami i lokalnymi przewoźnikami, poruszony był także temat linii turystycznych i innych codziennych problemów, z którymi borykają się miłośnice organizacje. Dzięki tego typu dyskusjom łatwiej znaleźć nowe pomysły, które mogą służyć np. rozwoju działalności.

Pod koniec Zlotu Stowarzyszeń Miłośników Transportu w Trójmieście padła wstępna deklaracja, że za rok to wydarzenie mogłoby zostać zorganizowane przez Klub Miłośników Starych Tramwajów - w Łodzi.

Michał Wądołowski

W KMST od 2007 roku. Kolejarz, miłośnik komunikacji miejskiej i kolei. Interesuje się również turystyką i historią. Jest wieloletnim konduktorem Tramwajowej Linii Turystycznej i autorem pracy magisterskiej poświęconej dziejom Klubu. Kolekcjonuje wszelkiego rodzaju pamiątki związane z pasją: m.in. książki, czasopisma, bilety i pocztówki. Członkiem zarządu jest od 2018 roku.

Login to post comments