Zaloguj Zarejestruj
Podsumowujemy 1% 2020 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Dziękujemy! Jakub Tarka

Podsumowujemy 1% 2020 dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Dziękujemy! Featured

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi podsumował bilans 1 procenta za 2020 rok. Dzięki temu pozyskaliśmy kolejny unikatowy pojazd. Dziękujemy wszystkim, którzy w ten sposób wsparli działalność naszego stowarzyszenia.

Z końcem września 2018 roku Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi dołączył do elitarnego grona Organizacji Pożytku Publicznego. Status ten daje wiele korzyści, wśród których największą jest możliwość pozyskiwania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób udało nam się już zebrać w sumie 22 369,20 złotych, z czego 7760,90 złotych w bieżącym roku.

- Dziękujemy wszystkim za tegoroczne wsparcie i przekazanie jednego procenta swojego podatku dochodowego. Trzeba przyznać, że rok 2020 nie należał do łatwych w kontekście działalności naszego stowarzyszenia. Pamiętajmy, że Zajezdnia Muzealna Brus pozostała zamknięta, Tramwajowa Linia Turystyczna działała w reżimie sanitarnym, a prace remontowe ograniczyliśmy do minimum – mówi Konrad Palusiński, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Jeden procent to nie tylko jeden ze sposobów finansowania działalności statutowej, ale także potwierdzenie sympatii i zaufania, jakimi darzą nas łodzianie i sympatycy z innych zakątków Polski.

20201218 2

Dzięki dotychczasowym wpłatom z jednego procenta udało nam się zrealizować dwa projekty taborowe. Pierwszym było odświeżenie wagonu GT6 nr 805 z 1963 roku, któremu przywróciliśmy wygląd z czasów eksploatacji w Niemczech. Drugim był zakup od prywatnego właściciela unikatowego wagonu doczepnego typu 2ND. Konstal wyprodukował zaledwie 15 takich pojazdów. Na przełomie lat 1955-56 dziesięć z nich trafiło łódzkiego MPK, gdzie przydzielono je do nieistniejącej już zajezdni przy ul. Dąbrowskiego.

- Niezwykłe jest to, że pomimo wycofania z eksploatacji oraz przerobienia wagonu na altankę, we wnętrzu zachowało się tak wiele oryginalnych elementów. A przecież trzeba podkreślić, że ten wagon ma już blisko siedemdziesiąt lat i większość czasu służył jako obiekt do wypoczynku - opowiada Jerzy Wojtowicz, wiceprezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Transport pojazdu z prywatnej działki na teren Zajezdni Muzealnej Brus odbył się w maju tego roku i był poprzedzony wielotygodniowym planowaniem. Do czasu odbudowy unikatowa doczepa typu 2ND będzie służyła jako eksponat. Zwiedzający będą mogli ją obejrzeć jak tylko pozwolą na to obostrzenia epidemiologiczne.

Tak jak w poprzednich latach w trakcie opracowywania mamy koncepcje innych projektów o różnym charakterze. Postępy przy ich realizacji można śledzić na bieżąco za pośrednictwem klubowej strony internetowej oraz klubowego facebooka.

20201218 3

Pomysłodawcą kampanii informacyjnej jest Daniel Siwak, sekretarz KMST. Kreacją graficzną zajął się Maciej Zieliński, jeden z wyróżnionych w plebiscycie klubowym "Najaktywniejsi KMST" 2018. W działaniach promocyjnych, które z powodu epidemii koronawirusa ograniczyły się głównie do internetu, brali udział także członkowie naszego stowarzyszenia.

W pierwszym kwartale 2021 roku, wraz z pierwszymi rozliczeniami od pracodawców, będzie można po raz kolejny przekazać swoje złotówki w ramach składania PIT-ów. Wszelkie informacja na temat przekazania 1 procenta podatku dochdowego dla Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi można na stronie: www.kmst.pl/1procent.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments