Zaloguj Zarejestruj
Tramwajowa Linia Turystyczna rusza w kolejny sezon fot. Wojciech Dębski, grafika Rafał Mateja

Tramwajowa Linia Turystyczna rusza w kolejny sezon

Na tę wiadomość niektórzy pasażerowie musieli czekać blisko rok. W niedzielę, 28 czerwca ruszyła Tramwajowa Linia Turystyczna. Na szyny Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego oraz Lutomierska wyjechał historyczny skład 5N+5ND. Na pomostach stanęli konduktorzy naszego stowarzyszenia.

Tramwajowa Linia Turystyczna to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i MPK Łódź, a od 2011 roku również Zarządu Dróg i Transportu. Jego celem jest popularyzacja historii miasta i regionu, a w szczególności komunikacji miejskiej przez pryzmat zabytków techniki. Tradycyjnie służbę na linii pełnią członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. To grupa doświadczonych i przeszkolonych wolontariuszy, którzy wcielając się w taką rolę, będą przybliżać historię komunikacji miejskiej. Każdy z nich wyposażony jest w oryginalne akcesoria konduktorskie. 

Zabytkowy skład wagonów Konstal 5N+5ND #337+644 z początku lat 60., który niedawno przeszedł wiosenną naprawę, będzie kursował w okresie wakacyjnym w dniach: 28 czerwca, 5 lipca, 12 lipca, 19 lipca, 26 lipca, 2 sierpnia, 9 sierpnia, 15 sierpnia, 16 sierpnia, 23 sierpnia, 30 sierpnia, 6 września, 13 września i 20 września na dobrze już znanej pasażerom trasie. Ta nie zmienia się od momentu skierowania linii na nową miejsko-podmiejską trasę.

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

2015 06 28 4863   2 3 EV   2015 06 28 5670   0 EV   2015 06 28 4610    2 3 EV


Linia 43:
 ŁÓDŹ: TELEFONICZNA - działki, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Konstantynowska, Konstantynów Łódzki: Łódzka, Jana Pawła II, Lutomierska, Żabiczki, Ignacew, Mirosławice, Kazimierz, Lutomiersk: Zielona - LUTOMIERSK: PLAC JANA PAWŁA II - Lutomiersk: Zielona, Kazimierz, Mirosławice, Ignacew, Żabiczki, Konstantynów Łódzki: Lutomierska, Jana Pawła II, Łódzka, ŁÓDŹ: Konstantynowska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, działki - TELEFONICZNA

LINIĄ TURYSTYCZNĄ DO ZAJEZDNI MUZEALNEJ

Dodatkowo, w dniach 28 czerwca, 26 lipca, 15 sierpnia i 20 września "enką" będzie można dojechać bezpośrednio na kolejne "drzwi otwarte" w Zajezdni Muzealnej Brus. Ten ponad stuletni obiekt w przyszłości stanie się interaktywnym Labolatorium Transportu, czyli przyszłym muzeum komunikacji w Łodzi. Wszystkie kursy historycznym składem oznaczone będą w rozkładach jazdy literą "T".

>> SKRÓCONY ROZKŁAD JAZDY TRAMWAJOWEJ LINII TURYSTYCZNEJ <<

Z roku na rok ta komunikacyjna inicjatywa cieszy się zainteresowaniem nie tylko zwykłych pasażerów, ale także miłośników komunikacji z całej Polski. Świadczyć o tym może liczba przewiezionych pasażerów w poprzednim sezonie turystycznym. Według naszych wyliczeń było ich ponad 8 tysięcy.

BILETY, ZWIERZĘTA, ROWERY

Na Tramwajowej Linii Turystycznej obowiązują bilety według taryfy miejskiej i podmiejskiej Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi, czyli takie, jak w każdym łódzkim tramwaju czy autobusie. Można je nabyć w większości sklepów, kiosków i salonów prasowych, a także w Punktach Obsługi Klienta i Punktach Sprzedaży Biletów MPK Łódź. Wybrane rodzaje biletów można nabyć w wagonie bezpośrednio u konduktorów za odliczoną kwotą.

Przypominamy, że w Tramwajowej Linii Turystycznej - tak jak w każdym pojeździe komunikacji miejskiej - można podróżować z psem. Jednak musi on mieć założony kaganiec i smycz oraz posiadać aktualne świadectwo szczepień. W pojeździe można także przewozić rowery, ale w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pozostałych pasażerów. Zgodnie z tymi samymi przepisami porządkowymi w wagonach TLT obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów w sposób zagrażający zabrudzeniu innych pasażerów i pojazdu oraz zakaz zanieczyszczania lub zaśmiecania pojazdu.

Więcej informacji o TLT znaleźć można na kmst.pl/liniaturystyczna.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments