Startuje Tramwajowa Linia Turystyczna 2019 Daniel Siwak

Startuje Tramwajowa Linia Turystyczna 2019

W tym roku nie mogło zabraknąć Tramwajowej Linii Turystycznej, dzięki której łodzianie i turyści przeżyją sentymentalną podróż do świata dawnej komunikacji miejskiej. Zabytkowy skład z lat 60-tych będzie kursował w każdą niedzielę i święta od 23 czerwca do 1 września.

Tramwajowa Linia Turystyczna - wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK Łódź i Zarządu Dróg i Transportu - wyjedzie na ulice już po raz szesnasty. Nieczynny jest szlak w kierunku Konstantynowa Łodzkiego i Lutomierska. W 2019 roku na pasażerów czeka sporo zmian, które będą mogli między innymi odczuć w czasie podróży. Zabytkowy skład Konstal 5N+5ND w ciągu ostatnich dwóch lat przeszedł generalny remont, który pozwolił przywrócić niemalże fabryczny wygląd wagonów.

Kursy wagonami z lat 60. będą realizowane w ramach weekendowej linii wakacyjnej T1 (sama linia kursuje w soboty i niedziele), a ta połączy tereny zielone Parku na Zdrowiu z dworcem Łódź Fabryczna czy ulicą Piotrkowską. Tramwaj wykonuje siedem kursów liniowych oraz po jednym wyjazdowym z zajezdni i jednym zjazdowym do zajezdni. Obsługę "enki" stanowić będą członkowie KMST wyposażeni w oryginalne akcesoria konduktorskie.

Linia T1: ZDROWIE - Zdrowie, Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, aleja Rodziny Poznańskich - DWORZEC ŁÓDŹ FABRYCZNA - Kilińskiego, aleja Piłsudskiego, aleja Mickiewicza, aleja Kościuszki, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Zdrowie - ZDROWIE

Na linii obowiązuje normalna taryfa biletowa jak w innych tramwajach i autobusach. Można korzystać z biletów czasowych, jak również z Migawek. Bilety (1,40 zł i 2,80 zł oraz 1,80 zł i 3,60 zł) można zakupić także u konduktorów w wagonie. Przed rozpoczęciem podróży zachęcamy do sprawdzenia rozkładu jazdy na www.kmst.pl/liniaturystyczna/rozklad-jazdy lub na www.mpk.lodz.pl.

Przypominamy, że w zabytkowym tramwaju - tak jak w każdym pojeździe komunikacji miejskiej - można podróżować z psem. Jednak musi on mieć założony kaganiec i smycz oraz posiadać aktualne świadectwo szczepień. W pojeździe można także przewozić rowery, ale w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pozostałych pasażerów. W wagonach TLT obowiązuje także zakaz spożywania posiłków i napojów w sposób zagrażający zabrudzeniem innych pasażerów i pojazdu oraz zakaz zanieczyszczania lub zaśmiecania tramwaju.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments