Print this page

Zajezdnia Muzealna Brus: remont dachów na półmetku

Rate this item
(0 votes)

Kolejny sezon turystyczny za nami. Trwa jesienno-zimowa przerwa techniczna, a wraz z nią remont dachów zabytkowych budynków Zajezdni Muzealnej Brus. Mimo niesprzyjającej pogody, prace szybko postępują.

Prace remontowe są prowadzone od 21 października. Szeroki zakres robót, obejmujący większość budynków jest efektem wspólpracy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Zarządu Lokali Miejskich.

Robotnicy naprawiają dachy, pracy jest wiele, a termin zakończenia robót upływa 30 listopada. Poza wymianą papy z asfaltowej na termozgrzewalną, w części budynków trzeba również wymienić konstrukcję dachów. Tak się stało w budynku komórek i kuźni. Belek nie trzeba wymieniać natomiast na hali postojowej, gdyż sklepienie wykonano w technologii żelbetowej. Tutaj wyzwaniem jest natomiast ogromna powierzchnia dachu. Przed dekarzami jeszcze prace na hydroforni i budynku socjalnym. W tym drugim uszkodzenia dachu są tak poważne, że woda przecieka przez dwie kondygnacje.

Dramatyczny stan techniczny dachów to owoc wieloletnich zaniedbań poprzednich zarządców obiektu. Dopiero przekształcenie wpisanej do rejestru zabytków zajezdni w placówkę kulturalną wraz z przejęciem jej utrzymania przez miasto sprawiły, że pojawiły się środki na niezbędne naprawy. W przyszłym roku planowane są natomiast prace przy uszkodzeniach elewacji niektórych budynków.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments