Print this page
Zabytkowe wagony czekały na pasażerów w okolicy Archikatedry Łódzkiej. Zabytkowe wagony czekały na pasażerów w okolicy Archikatedry Łódzkiej. Jakub Tarka

W Święto Niepodległości 2015 wyjechały zabytkowe tramwaje

Rate this item
(0 votes)

W środę, 11 listopada pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości 2015. Tradycyjnym już elementem obchodów była parada tramwajów, w której udział brał wagon Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Historyczne tramwaje zaczęły podstawiać się na ulicę Piotrkowską jeszcze przed godziną 12. Najpierw zjawił się Herbrand z 1910 roku i Lilpop III należące do MPK-Łódź. Niedługo później przyjechał Sanok Tomasza Adamkiewicza i skład wagonów 5N+5ND znany m.in. z Tramwajowej Linii Turystycznej. Za nimi ustawił się jedyny sprawny w Polsce wóz 803N, należący do Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Za nim stanęła para 805Na w malowaniu historycznym oraz Pesa 122N, reprezentująca współczesną generację tramwajów.

Przed godziną 13.00 pojazdy wypełniły się pasażerami i kawalkada ruszyła w stronę Manufaktury. Niestety, trasa wiodła ulicą Żwirki, z pominięciem przystanku Piotrkowska - Centrum. Dodatkowo, brak zabezpieczenia parady sprawił, że kawalkada została rozczłonkowana przez sygnalizację świetlną, a pomiędzy zabytki wjechały tramwaje liniowe. Pasażerom to jednak nie przeszkadzało i w dobrych nastrojach wysiedli przy Manufakturze, gdzie do godziny 15.00 odbywał się V Piknik Niepodległościowy.

Zabytkowe wagony zawróciły na krańcówce przy dworcu Łódź Żabieniec, po czym udały się do swoich zajezdni - na Telefoniczną, Chocianowice i Brus. Przykra niespodzianka czekała przy Zajezdni Muzealnej Brus, gdzie torowisko zostało zablokowane przez niewłaściwie zaparkowane samochody. Pojazdy odjechały nim na miejscu zjawiła się Straż Miejska.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments