Zaloguj Zarejestruj

TransportPubliczny.pl. "Dlaczego ostatni M6S nie został w Łodzi?"

- W Łodzi nie ma już żadnego wagonu typu M6S. Dlaczego Klub Miłośników Starych Tramwajów, który od lat zajmuje się ratowaniem zabytków komunikacyjnych, nie przystał na propozycję przekazania jednego egzemplarza do zbiorów muzealnych, jaką przedstawiło MPK? To kwestia kosztów eksploatacji, tłumaczy organizacja - możemy przeczytać w vortalu TransportPubliczny.pl.

Niedawno informowaliśmy o przekazaniu przez łódzkie MPK ostatniego wagonu typu M6S muzeum historycznemu z miejscowości Redecz Krukowy na Kujawach. Przewoźnik zaznaczył, że proponował tramwaj łódzkiemu Klubowi Miłośników Starych Tramwajów, który opiekuje się zajezdnią muzealną Brus i ma w swoich zbiorach kilka pojazdów, m.in. wagony 803N pochodzące ze zlikwidowanych spółek Międzygminna Komunikacja Tramwajowa i Tramwaje Podmiejskie. Stowarzyszenie miało jednak zrezygnować z tej możliwości.

Koszty eksploatacji wagonu są wysokie

Potwierdza to Jakub Tarka, wiceprezes KMST. - Uznaliśmy, że nie będziemy podejmować starań o zachowanie wagonu, bo choć M6S to ciekawy typ pojazdu, nie odegrał większej roli w historii łódzkiej komunikacji miejskiej. Jest to zatem ciekawostka, ale o ograniczonej wartości historycznej i technicznej - tłumaczy, dodając, że to tylko jeden z kilku powodów stojących za nieprzyjęciem wagonu od miejskiej spółki.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej TRANSPORTPUBLICZNY.PL. 31.10.2021

Last modified on niedziela, 31 październik 2021 12:23
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments