Zaloguj Zarejestruj
W Łodzi pożegnanie tych kultowych autobusów będzie trwało aż trzy dni. W Łodzi pożegnanie tych kultowych autobusów będzie trwało aż trzy dni. Jakub Tarka

Ostatni weekend z kultowymi autobusami. Łódź żegna Ikarusy!

Rozpoczyna się wielkie pożegnanie najbardziej kultowych autobusów w Łodzi. Klub Miłośników Starych Tramwajów oraz MPK Łódź zapraszają do udziału w imprezach specjalnie przygotowanych na tę okazję. W dniach 18 -20 września będzie można m.in. przejechać się historycznymi autobusami i poznać ich historię.

"To już koniec, nie ma już nic..." - cytując utwór Elektrycznych Gitar tak można skomentować najbliższe wydarzenia, które na pewno zapiszą się na kartach lokalnej komunikacji miejskiej. Łódź definitywnie i ostatecznie żegna węgierskie Ikarusy, które na ulicach naszego miasta kursowały przez ponad pół wieku! Jednak nie może to przejść przez echa, skoro tymi autobusowymi krążownikami ulic podróżowały całe rodziny - nasi dziadkowie, rodzice i my sami.

Stąd wspólnie - Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i MPK Łódź - przygotowują serię wydarzeń, które na spokojnie pomogą przejść Ikarusom do komunikacyjnej przeszłości. W piątek (18 września), w sobotę (19 września) i w niedzielę (20 września) warto zarezerwować sobie czas i wziąć udział w tych wydarzeniach. Będzie się działo.

18 WRZEŚNIA - DLACZEGO TEN AUTOBUS JEST TAK STARY?

Zapewne takich pytań tego dnia pojawi się wiele. W piątek, 18 września na ulice Łodzi wyjedzie historyczny Ikarus (nr taborowy 1553). Pasażerowie będą mogli go spotkać na trasie z Radogoszcza Zachodu na Retkinię, będzie obsługiwał popularną autobusową linię 99A. Przypominamy, że przejazd nie jest bezpłatny. Obowiązują bilety Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi - jednorazowe, czasowe, miesięczne, kwartalne, roczne.

>> Łódź żegna kultowe Ikarusy na FB <<

Trasa linii 99A: MARATOŃSKA - Popiełuszki, Kusocińskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Retkińska, Krzemieniecka, Bandurskiego, Włókniarzy, Struga, Łąkowa, Skłodowskiej-Curie, Struga, Kościuszki, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, Włókniarzy, 11 Listopada – 11 LISTOPADA - 11 Listopada, Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska, Zachodnia, Kościuszki, Struga, Łąkowa, Karolewska, Włókniarzy, Bandurskiego, Krzemieniecka, Retkińska, Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Popiełuszki - MARATOŃSKA

Autobus wyjeżdża z zajezdni o godz. 12.37. Na krańcówce 11 listopada pojawi się o godz. 12.48. a odjazd ma zaplanowany o godzinach: 12.54, 15.12 i 17.17 (zjazd do zajezdni). Z krańcówki na Maratońskiej odjedzie o godz. 14.03 i 16.17. Szczegółowy rozkład okolicznościowej brygady znajduje się na stronie mpk.lodz.pl.

19 WRZEŚNIA - WYCIECZKA IKARUSEM PO MIEŚCIE

To będzie pożegnanie w naturalnym środowisku. W sobotę, 19 września zapraszamy do zajezdni autobusowej nr 1 przy ulicy Limanowskiego 147/149 i na kolejny dzień pożegnania Ikarusów w Łodzi. Wówczas o godzinie 10.00 rozpocznie się krótka prelekcja o węgierskich autobusach w Łodzi, połączona z możliwością oglądania ostatnich pojazdów we flocie MPK Łódź i robieniem pamiątkowych zdjęć. Każdy kto przyjedzie na zajezdnię MPK Łódź otrzyma wydaną specjalnie na tę okazję broszurę. Tego dnia, ale o godzinie 11.00 (powrót około 13.00) wyruszy także wycieczka po trasie tematycznie powiązanej z Ikarusami. Do zajezdni MPK można dojechać tramwajami linii 2 i 5 (przystanek: Limanowskiego - Mokra).

Trasa wycieczki: ZAJEZDNIA LIMANOWSKIEGO – Plac Wolności, dawna Zajezdnia Kraszewskiego (ul. Kilińskiego), Zajezdnia Nowe Sady (ul. Nowe Sady) - ZAJEZDNIA LIMANOWSKIEGO. Przy każdym obiekcie przewidziano około 5-10 minutowy postój i tzw. fotostop, czyli czas na pamiatkowe zdjęcia. W czasie wycieczki obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

20 WRZEŚNIA - ZJAZD DO ZAJEZDNI MUZEALNEJ

W niedzielę, 20 września po raz ostatni w tym roku będzie można zobaczyć pasażerskiego Ikarusa MPK Łódź. Historyczny pojazd o numerze taborowym #1553 trafi jako eksponat do Zajezdni Muzealnej Brus. Ten dzień to także ostatnia możliwość zobaczenia tej ponad stuletniej zajezdni, którą opiekuje się Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Obiekt przy ul. Konstantynowskiej 115 otwarty będzie dla łodzian i turystów w godzinach od 12.00 do 18.00. Do ZMB można dojechać tramwajami linii 9, 43, Tramwajową Linią Turystyczną oraz bezpłatną linią specjalną S1 (przystanek: Konstantynowska - Brus).

Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2015 w Łodzi

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments