Odszedł Jan Raczyński

Z głębokim bólem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jana Raczyńskiego, wybitnego znawcy transportu szynowego, miłośnika kolei i tramwajów. Pod jego redakcją ukazało wiele opracowań dotyczących historii komunikacji zbiorowej.
Jan Raczyński był specjalistą w dziedzinie kolejnictwa. Zawsze szukał nowych rozwiązań i ludzi, którzy chcieliby przełamywać opór instytucji. Był wielkim zwolennikiem kolei dużych prędkości i orędownikiem poprowadzenia linii przez Łódź.
 
Z Panem Janem Raczyńskim współpracowaliśmy przy inicjatywie przekształcenia Zajezdni Brus w muzeum. Jako prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP był jednym z trzech sygnatariuszy listu intencyjnego w tej sprawie. Także dzięki jego pomocy udało nam się pozyskać środki na zakup zmodernizowanego 803N i sieciowego 5N z likwidowanej Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej.
 
To wielka strata dla branży oraz środowiska entuzjastów transportu szynowego. Jan Raczyński zmarł 19 grudnia 2020 r. w wieku 66 lat.
 
Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 5 stycznia 2021 r. o godz. 14:00 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Wincentego na Dołach (ul. Smutna 9).
Michał Wądołowski

W KMST od 2007 roku. Kolejarz, miłośnik komunikacji miejskiej i kolei. Interesuje się również turystyką i historią. Jest wieloletnim konduktorem Tramwajowej Linii Turystycznej i autorem pracy magisterskiej poświęconej dziejom Klubu. Kolekcjonuje wszelkiego rodzaju pamiątki związane z pasją: m.in. książki, czasopisma, bilety i pocztówki. Członkiem zarządu jest od 2018 roku.

Login to post comments