Historyczna brama tramwajowa uratowana przed złomowaniem. Trafiła do Zajezdni Muzealnej Brus Featured

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi uratował bramę z dawnego terenu MPK przy ul. Tramwajowej 7/9. Obiekt przekazała firma Malbud, która oczyszcza teren, na którym stanie zabudowa wielorodzinna.

Na działce przy ul. Tramwajowej 7/9 przez lata znajdowało się zaplecze techniczne MPK, w tym krańcówka, układ bocznic i waga wagonowa. Teren z czasem tracił na znaczeniu, aż w końcu został sprzedany i niedługo rozpocznie się na nim budowa nowoczesnych bloków.

Przy okazji trwających przygotowań do inwestycji, członkowie KMST zauważyli dość ciekawy przedmiot, jakim jest pochodząca z okresu PRL brama z napisami MPK. Ten prosty i nie rzucający się w oczy obiekt jest jednak ciekawym przykładem ówczesnej codziennej sztuki użytkowej. Dawniej wiele bram prowadzących do zakładów posiadało różne zdobienia, w tym wkomponowane nazwy przedsiębiorstw.

Inicjatywa zachowania bramy spotkała się z życzliwością firmy Malbud1, która obecnie realizuje prace na terenie inwestycji przy ul. Tramwajowej 7/9. Pracownicy Malbudu zabezpieczyli bramę, żeby nie została uszkodzona podczas robót oraz pomogli w jej załadunku.

Brama 4 maja tego roku trafiła do Zajezdni Muzealnej Brus. Po odświeżeniu będzie dostępna dla zwiedzających, a docelowo być może znajdzie godne siebie zastosowanie na terenie przyszłego muzeum.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments