Noc Muzeów 2024 z zabytkowymi tramwajami i autobusami Featured

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów znów będzie można przejechać się zabytkowymi autobusami i tramwajami. Na ulice Łodzi wyjadą linie 102 i 151, a w Pabianicach przejedziemy się linią M.

Choć Zajezdnia Muzealna Brus jeszcze nie jest dostępna, to nie oznacza to, że podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów nie będzie można obejrzeć zabytkowych autobusów i tramwajów. Podobnie jak podczas poprzednich edycji imprezy uruchomione zostaną dwie linie specjalne zapenwniające dowóz do łódzkich muzeów i instytucji kultury. Na trasie linii 102 i 151 znajduje się łącznie 28 różnych placówek.

Linia 102:

Na tramwajowej linii 102 zobaczymy trzy historyczne tramwaje:

  • 5N+5ND (337+644) należący do MPK-Łódź
  • GT6 (805) z floty KMST
  • GT8N (1512) również należący do KMST (dostosowany do osób z ograniczoną mobilnością)

Trasa:

PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Piotrkowska Centrum, al. Mickiewicza, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich, Węglowa, Tramwajowa, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Piłsudskiego, Piotrkowska Centrum, al. Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska – PL. NIEPODLEGŁOŚCI

Tramwaje kursują co 30 minut.

 

Linia 151:

Na autobusowej linii 151 zobaczymy aż pięć zabytkowych autobusów z floty Czerwonego Ikarusa:

  • Volvo 7000 (3001)
  • Jelcz PR110M (3256)
  • Ikarus 280 (3452)
  • Jelcz M121MB3 Mastero (3613)
  • Jelcz 272 MEX (3369)

Trasa:

PL. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Tymienieckiego, Przędzalniana, Wierzbowa, Narutowicza, al. Rodziny Scheiblerów, Tuwima, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich, POW, Jaracza, Kilińskiego, Północna, Nowomiejska, pl. Wolności, Legionów, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Kopernika, Żeromskiego, Al. Politechniki, Wróblewskiego, Wólczańska, Czerwona, Piotrkowska - PL. NIEPODLEGŁOŚCI

Autobusy kursują co 15 minut.

Linia M:

Również pabianiczanie będą mogli w tym roku skorzystać z połączeń obsługiwanych historycznym taborem. W noc muzeów uruchomiona zostanie linia M, na której zobaczymy Autosana H9-35. Autobus będzie kursować na trasie Waltera-Jankego – Nawrockiego, 20 Stycznia, 3 Maja (z powrotem: Szewska – Skargi), Warszawska, Zamkowa, Konopnickiej, Moniuszki, Wiejska, Łaska – Dworzec PKP.

Więcej informacji na stronie komunikacjapabianice.pl.

 

Linie specjale są owocem współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, Zarządu Dróg i Transportu, MPK-Łódź Sp. z o.o. i Czerwonego Ikarusa.

We wszystkich pojazdach spotkacie konduktorów będących naszymi członkami.

Do zobaczenia!

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments