Print this page

Nowe wcielenie historycznego wagonu GT6

Rate this item
(1 Vote)

Przejazd dla naszych wolontariuszy zwieńczył odświeżenie zewnętrznego poszycia wagonu GT6 nr 805, dotychczas znanego jako 1038. Klub Miłośników Starych Tramwajów sfinansował prace remontowe ze środków pochodzących z 1 procenta.

Wagon nr 1038 został w lipcu przeznaczony na cele muzealne jako jeden z trzech wozów typu GT6. We wrześniu został przekazany KMST w formie darowizny przez MPK Łódź, za zgodą Urzędu Miasta Łodzi. Z racji dobrego stanu technicznego został od razu skierowany do odświeżenia.

W ramach prac kompleksowo odnowiono poszycie zewnętrzne. Wymienione zostały skorodowane i uszkodzone elementy nadwozia, zlikwidowano współczesne naleciałości i przywrócono wiele detali, jak trudne do zdobycia prostokątne reflektory, czy boczne kierunkowskazy z podwójnymi kloszami.

W remoncie uczestniczyli członkowie oraz sympatycy Klubu Miłośników Starych Tramwajów, którzy renowację prowadzili w czasie wolnym. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu specjalistów z MPK Łódź, udało się zrealizować projekt w sposób profesjonalny. Pomocy udzieliły także inne przedsiębiorstwa komunikacji tramwajowej - Tramwaje Elbląskie MPK Kraków, które podarowały cenne detale. Różnego rodzaju wsparcia udzieliły także inne osoby, w tym miłośnicy z Bielefeld.

WYJĄTKOWE MALOWANIE

Niemal trzydziestoletnie powiązania łódzkiej komunikacji miejskiej z Bielefeld wpłynęły na docelową formę wagonu. To właśnie to miasto w 1990 roku podarowało Łodzi 8 wagonów GT6, z których ostatni ocalały, czyli nr 1042 z 1957 r. jest obecnie wagonem historycznym. Stamtąd pochodzą również zakupione kilka lat temu tramwaje typu M8C (obecnie M8CN). Wreszcie, to entuzjaści komunikacji miejskiej z tego miasta wielokrotnie wspomagali nasze działania, w tym również remont tego konkretnego pojazdu.

Z tych przyczyn KMST postanowiło podkreślić wieloletnią współpracę między miastami przywracając niemieckie malowanie i numer taborowy. Schemat malowania odpowiada również barwom, z jakimi tramwaje tego typu przez pierwsze lata kursowały po Łodzi, wyróżniając się na tle reszty taboru. Tak jak na początku lat 90., na burtach tramwaju można również zobaczyć herby naszego miasta i Bielefeld. Obecnie trwa kompletowanie ostatnich detali, zaś w przyszłości planujemy również przywrócenie właściwego wyglądu wewnątrz pojazdu.

BOGATA HISTORIA

Nasz wagon został wyprodukowany w 1963 roku jako GT8 i otrzymał numer 255. Pięć lat później zmieniono go na 805. W 1983 roku tramwaj sprzedano do Innsbrucka. Tam nadano mu numer 38 i zamieniono go w GT6 poprzez usunięcie środkowego członu. W 2009 roku pojazd odkupiła Międzygminna Komunikacja Tramwajowa. Po likwidacji przewoźnika, tramwaj trafił do floty MPK Łódź. Ostatnią służbę odbył 2 lipca na linii 7A/9.

PIERWSZA JAZDA

Premierowy przejazd w nowych barwach odbył się w nocy z 15 na 16 listopada. Wzięły w nim udział osoby, które uczestniczyły w procesie renowacji. Trasa przebiegała przez całe miasto, ale główną atrakcją był wyjazd na linię pabianicką, której remont rozpocznie się z początkiem grudnia. Prezentacja dla mieszkańców odbędzie się w najbliższym czasie, a o jej terminie poinformujemy niebawem.

Dziękujemy Włodzimierzowi Pielasowi, Damianowi Misiakowi, Dariuszowi Wojdalowi, Karolowi Janczakowi, Pawłowi Kaźmierczakowi, Łukaszowi Rzepeckiemu, Konradowi Palusińskiemu, Adamowi Łechtańskiemu, Marcinowi Buklisowi oraz Bartłomiejowi Nowiczowi, którzy zaangażowali się z renowację wagonu.

Projekt wsparli także: MPK Łódź, MPK w Krakowie i Tramwaje Elbląskie oraz Konrad Papiernik, Jerzy Wojtowicz, Łukasz Stefańczyk, Jakub Tarka, Grzegorz Błaszczyk, Damian Koszlaga, Larry i Carroline Fabiano (USA), Matthis Gehrmann (RFN), Christian Bergmann (RFN), Lars F. Richter (RFN) i Ernst Plefka (Austria).

 

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments