O Łódzkich Liniach Turystycznych Daniel Siwak

O Łódzkich Liniach Turystycznych

Łódzkie Linie Turystyczne są propozycją na rodzinne spędzenie weekendu, poznanie miasta i spotkanie z zabytkowymi autobusami i tramwajami, które kilkadziesiąt lat temu królowały na ulicach Łodzi. Wszystko to w cenie zwykłego biletu komunikacji miejskiej!

Łódzkie Linie Turystyczne (ŁLT) to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, MPK-Łódź, Zarządu Dróg i Transportu oraz grupy Czerwony Ikarus. Jego celem jest popularyzacja historii miasta i regionu, a w szczególności komunikacji miejskiej przez pryzmat zabytków techniki. Inicjatywa obchodzi w tym roku swoje 20-lecie!

Linia 0

Linia turystyczna 0 to propozycja dla fanów stalowych szlaków. Na pasażerów czekają pojazdy z różnych epok, świadczące o pięknej, 125-letniej historii łódzkich tramwajów. Do 20-lecia międzywojennego zabierze Was wagon Sanok z 1929 roku. Podróż przez lata 60. zapewni skład wagonów 5N+5ND z początków epoki Władysława Gomułki. Klimat lat 90 i dwutysięcznych. przypomną wagony GT6 i zmodernizowany 803N, choć same pojazdy powstały w latach 60. i 70. XX wieku.

Linia 100

Miłośnicy trakcji spalinowej powinni wybrać linię turystyczną 100. Spotkacie na niej prawdziwe legendy transportu autobusowego: Jelcza 272 MEX, czyli ogórka, dominujące od lat 80. Ikarusy, a także nowsze pojazdy. Przejazd zabytkowym autobusem to nie tylko podróż w przeszłość, ale też mnóstwo niepowtarzalnych wrażeń dźwiękowych i... zapachowych!

Poznaj Łódź i jej atrakcje

Trasy linii 0 i 100 (w miarę przejezdności ulic) prowadzą przez najcenniejsze historycznie i turystycznie obszary Łodzi. Z okien tramwajów linii 0 można będzie podziwiać Piotrkowską, królową łódzkich ulic, z jej kamienicami, pałacami i świątyniami. Na ul. Kilińskiego poczujemy wielkomiejski klimat XIX-wiecznej stolicy przemysłu włókienniczego. Ulica Narutowicza dumnie będzie prezentować swój klasyczny, czysty modernizm.

Wybierając linię 100 będzie można zobaczyć rzadziej wybierane, lecz nie mniej klimatyczne rejony miasta. Trasa wiedzie przez ciasne łódzkie ulice aż na Zdrowie, do potężenego parku im. Józefa Piłsudskiego. Tutaj, w Orientarium, zobaczyć można egzotyczne gatunki zwierząt z całego świata, popatrzeć na karmienie słoni i przejść się po dnie oceanu. Na miłośników flory czeka położony tuż obok Ogród Botaniczny. Miłośnicy historii Polski mogą odwiedzić Pomnik Czynu Rewolucyjnego, upamiętniający Rewolucję 1905 roku i bohaterską walkę z caratem oraz o podstawowe prawa pracownicze.

Taryfa biletowa

W pojazdach Łódzkich Linii Turystycznych obowiązują bilety lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi ("bilety MPK"). Zabytkowe autobusy nie są wyposażone w biletomaty. Bilety można nabyć wyłącznie za gotówkę u konduktorów. Konduktorzy posiadają bilety 20-minutowe (ważne 40 minut) oraz 40-minutowe (ważne 60 minut). Konduktorzy nie wydadzą reszty z dużych nominałów!

Na kolejkę do Rogowa

Wybrane kursy linii 0 i 100 będą na Dworcu Łódź Fabrycznym skomunikowane z pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, zgranymi z odjazdami pociągów Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Istnieje możliwość zakupu łączonego biletu ŁKA+KWRBR. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie kolei rogowskiej.

Łódzkie Linie Turystyczne oraz Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała są częścią wojewódzkiego szlaku zabytków techniki "Industrialne Łódzkie".

 

Last modified on czwartek, 01 czerwiec 2023 18:33
Login to post comments