Print this page

Star A28 beczkowóz

Rok budowy: 1989 r.
Producent: Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star” 
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
Miejsce stacjonowania: Zajezdnia Muzealna Brus

Star 28 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich samochodów ciężarowych. Był powszechnie stosowany w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej dzięki całemu wachlarzowi specjalistycznych urządzeń.

Posiadany przez Klub pojazd jest beczkowozem. Posiada zabudowę typu SWS-21 wykonaną przez łódzką Wytwórnię Urządzeń Komunalnych WUKO. Służy do czyszczenia zwrotnic - posiada możliwość ciśnieniowego płukania rozjazdów oraz odsysania wody wraz z zanieczyszczeniami.

Klubowy pojazd został wyprodukowany w 1989 roku. To przedstawiciel ostatniej serii produkcyjnej tego modelu, która wyróżnia się m.in. błotnikami nowszego typu czy klamkami kasetowymi. Beczkowóz oryginalnie posiadał kolor żółty, ale przemalowano go w trakcie eksploatacji.

Historia Stara pozostaje w dużej mierze nieznana. Wiadomo, że do Łodzi trafił w II połowie lat dwutysięcznych wraz z krakowską firmą Infrastruktura Sp. z o.o., która budowała ŁTR. W ramach rozliczenia zaległości finansowych przeszedł w lipcu 2009 roku na własność MPK i trafił do Zakładu Torów i Sieci.

Beczkowóz został przekazany Klubowi 25 września 2019 r. Obecnie stacjonuje w Zajezdni Muzealnej Brus, gdzie oczekuje na wpis do ewidencji zabytków oraz renowację.

Last modified on poniedziałek, 13 kwiecień 2020 19:53
Login to post comments