Print this page
Zajezdnia Muzealna Brus otwiera się na łodzian i turystów już po raz trzeci. Zajezdnia Muzealna Brus otwiera się na łodzian i turystów już po raz trzeci. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Rozpoczynamy nowy sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus

Rate this item
(4 votes)

Na ten moment czekało na pewno wielu. Już w niedzielę, 28 lutego Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi rozpoczyna nowy sezon turystyczny w Zajezdni Muzealnej Brus. W trzecim roku swojej działalności na zwiedzających czeka także kilka nowości.

W tym roku Zajezdnia Muzealne Brus otwiera się nieco wcześniej niżeli w 2015 roku. Pierwsi łodzianie i turyści będą mogli zwiedzać ten historyczny obiekt, nie na początku marca, a już pod koniec lutego. Tym samym kilkumiesięczna przerwa techniczna powoli dobiega końca. W ostatnią niedzielę lutego zapraszamy od godziny 12.00 do godziny 16.00. Przez cztery godziny udostępniona będzie część ekspozycji znajdujących się na terenie zajezdni.

WIĘCEJ TERMINÓW ZWIEDZANIA

To pierwsza z nowości, które Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wprowadza w bieżącym sezonie. Do tej pory Zajezdnię Muzealną Brus można było zwiedzać tylko osiem razy w ciągu roku. Teraz będzie aż dwanaście okazji do odwiedzenia przyszłego muzeum transportu. Dodatkowe możliwość spotkania z historią łódzkiej komunikacji miejskiej będą między innymi 1 maja (niedziela), 14 sierpnia (niedziela) czy 11 listopada (piątek). Tym samym wydłużyliśmy sezon turystyczny, bo do tej pory ostatnie drzwi otwarte odbywały się we wrześniu

NOWE WYSTAWY, NOWE EKSPONATY

Dzięki owocnej współpracy z MPK Łódź autobusowe zbiory muzealne wzbogaciły się o Ikarusa 280.70E i Mercedesa O405N2. Oba pochodzą z 1995 roku. Okazją do pozyskania nowych pojazdów było wycofanie przez miejskiego przewoźnika dwóch serii autobusów. Wnioski o przeznaczenie tych pojazdów na cele historyczne Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi złożył jeszcze w ubiegłym roku. Inicjatywa spotkała się z aprobatą kierownictwa MPK Łódź.

Cały czas staramy się także, aby w miarę możliwości także ekspozycja wewnętrzna się zmieniała. Tak też będzie i w tym roku. Nowe wystawy swoją premierę będą miały w czasie Nocy Muzeów 2016. Z uwagi na prace remontowe część ekspozycji będzie niedostępna dla zwiedzających za co przepraszamy. Pozostała część, w tym wystawa sygnalizatorów świetlnych z okresu 1960-1980, dostępna będzie na pierwszym piętrze budynku administracyjnego.

Nie zmieniają się zasady udostępniania Zajezdni Muzealnej Brus. Nadal będzie można zwiedzać ją bezpłatnie. Terminy wszystkich drzwi otwartych w sezonie 2016 dostępne są w zakładce ZWIEDZANIE. Dojazd możliwy jest tramwajami linii 9 i 43 (przystanek Konstantynowska - Brus), które obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Obowiązuje na nich taryfa czasowa oraz bilety okresowe w strefie miejskiej.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments