Print this page
KMST zachęca do spędzania wolnych chwil majowego weekendu w Zajezdni Muzealnej Brus. KMST zachęca do spędzania wolnych chwil majowego weekendu w Zajezdni Muzealnej Brus. Daniel Siwak

Kolejne "drzwi otwarte" w Zajezdni Muzealnej Brus już 1 i 3 maja

Rate this item
(3 votes)

Pierwsza okazja do odwiedzenia Zajezdni Muzealnej Brus za nami. Przed nami kolejne dwa dni, które będą okazją do spotkania się z żywą historią komunikacji miejskiej w Łodzi. 1 i 3 maja zachęcamy do odwiedzenia zabytkowego obiektu przy ulicy Konstantynowskiej 115.

Wolne dni to okazja do wizyty w przyszłym muzeum komunikacji miejskiej. Majowe drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbędą się w godzinach: od 12.00 do 18.00 (1 maja) oraz od 12.00 do 16.00 (3 maja). Ekipa Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi przygotowała jak zwykle jest już gotowa na wizytę łodzian i turystów. Tradycyjnie udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy wagon Herbrand VNB-125 z 1898 roku oraz wagon Konstal 2N1 z 1950 roku (do nauki jazdy).

Nie zabraknie także historycznych autobusów. Posród kilku historycznych pojazdów zobaczyć będzie można między innymi Ikarusa 280.70E i Mercedesa O405N2, które pochodzą z 1995 roku. Całkiem niedawno zasiliły one kolekcję Zajezdni Muzealnej Brus i są efektem współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

ZWIEDZANIE HALI I WYSTAWY

Zapraszamy także do zwiedzania niedostępnej w poprzednim sezonie hali techniczno-postojowej. Pod nadzorem ekipy organizacyjnej udostępniona będzie (we wtorek, 3 maja) specjalna ścieżka na całej długości tego ponad stuletniego budynku. Dzięki niej będzie można zobaczyć nie tylko samo wnętrze obiektu, ale także wagony na co dzień tam garażujące.

Przez wszystkie dwa dni w budynku administracyjnym na gości czekać będą wystawy tematyczne. Jest to ekspozycja sygnalizatorów świetlnych ("Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80."), wystawa biletów komunikacji miejskiej z Łodzi o regionu łódzkiego ("Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015") oraz kolekcja kilkudziesięciu mierników elektrycznych ("Tramwajowe mierniki elektryczne").

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na Facebooku <<

W pozostałych pomieszczeniach budynku trwa adaptacja na potrzeby nowych wystaw tematycznych, stąd przepraszamy za utrudnienia przy zwiedzaniu. Wstęp na teren Zajezdni Muzealnej Brus jest bezpłatny.

A PO SĄSIEDZKU MAMY SCHRON

Po zwiedzaniu historycznej zajezdni zapraszamy także do odwiedzenia podziemnego schronu, którym opiekują się członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus". Podziemna budowla z końca lat trzydziestych kryje wiele ciekawych eksponatów takich jak stroje wojskowe, broń i amunicja czy dokumenty z dawnych czasów. Wejście będzie możliwe 1, 2 i 3 maj (niedziela, poniedziałek i wtorek) w godzinach od 11.00 do 17.00.

JAK DOJECHAĆ DO NAS?

Dojazd na Brus (przystanek docelowy: Konstantynowska - Brus) zapewnia komunikacja miejska - tramwaje linii 9 (Radiostacja - Konstantynów Łódzki) i 43 (Telefoniczna - Lutomiersk) obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi. Obowiązuje na nich taryfa miejska (od strony Łodzi) i podmiejska (od strony Konstantynowa i Lutomierska) oraz bilety okresowe.

Tegoroczne drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus odbywają się w ramach obchodów 35-lecia Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wydarzenia objęte są patronatem honorowym Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments