Print this page

Nowe eksponaty w Zajezdni Muzealnej Brus

Rate this item
(2 votes)

Przerwa w sezonie turystycznym nie oznacza, że Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zapadł w sen zimowy. Dzięki owocnej współpracy z Zakładem Torów i Sieci MPK-Łódź, do Zajezdni Muzealnej Brus trafiło wiele cennych eksponatów. Być może część z nich stanie się elementem nowej ekspozycji.

Najliczniejszą grupę przedmiotów stanowią elementy sygnalizacji świetlnej. Do zbiorów KMST trafiło sześć kolejnych sygnalizatorów produkcji MPK z lat 60. i 70. Urządzenia tego typu wisiały kiedyś nad bramami wjazdowymi do hali Zajezdni Muzealnej Brus, a taka liczba umożliwi ewentualne ich przywrócenie. Na Brus trafiły także rurowe sygnalizatory zajętości szlaku, stosowane na odcinkach jednotorowych. Jedno z takich urządzeń po renowacji trafi na wystawę poświęconą sygnalizacji świetlnej. Perełką są również fabrycznie nowe, nigdy nieużywane daszki do żeliwnych sygnalizatorów z lat 70. Zastąpią one najbardziej zniszczone elementy w już odnowionych eksponatach.

Oprócz sygnalizatorów, zbiory muzealne zasilił również zbiór znaków i tabliczek, wykorzystywanych przez pracowników ZTiS przy pracach torowo-sieciowych. Uwagę zwracają znaki we wzorze obowiązującym przez 1975 roku. Szczególną ciekawostką jest tabliczka "pokój majstrów", która może pochodzić nawet z przełomu lat 40. i 50., czyli z czasów powstawania ZTiS. Świadczy o tym materiał (blacha galwanizowana ołowiem), sposób wykonania (krój liter oraz fakt, że są namalowane odręcznie) oraz użycie słowa majster na określenie mistrza.

Wśród przekazanych przedmiotów znajdują się również dwie małe gaśnice ręczne. W strukturach MPK funkcjonowała w okresie PRL ochotnicza straż pożarna, a na terenie Zajezdni Muzealnej Brus znajdowała się jedna z jednostek OSP. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć choćby skromną wystawę poświęconą temu elementowi historii MPK, tym bardziej, że wśród zbiorów znajduje się m.in. oryginalna motopompa OSP Brus.

Pragniemy z tego miejsca bardzo podziękować za przekazanie tych cennych eksponatów. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy w stanie je udostępnić na ekspozycjach w Zajezdni Muzealnej Brus.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

1 comment

Login to post comments