Print this page

Zebraliśmy już 25 tys. złotych. To półmetek zbiórki na remont wagonu 5N nr 4092

Rate this item
(0 votes)

Dokładnie w Boże Narodzenie licznik naszej internetowej zbiórki wskazał 25 tysięcy złotych. To oznacza, że zebraliśmy już połowę kwoty potrzebnej na dokończenie remontu wagonu 5N nr 4092 z 1961 r.

Zbiórka pieniędzy ruszyła w maju tego roku i od razu spotkała się z bardzo dużym odzewem. Do tej pory odnotowaliśmy blisko 500 wpłat. Wiele osób zdecydowało się również przekazać na licytację przedmioty związane z komunikacją publiczną. Dzięki temu w nieco ponad pół roku udało się zebrać aż połowę potrzebnej kwoty.

Dla wpłacających - w zależności od wysokości darowizny - przewidziane są nagrody, jak pamiątkowy dyplom, pocztówki z limitowanej serii klubowej, kurs wirtualnym tramwajem na symulatorze czy przejazd zabytkowym Starem 266 do Lutomierska. Szczegóły znajdują się na stronie https://zrzutka.pl/4092.

POSTĘPY Z MIESIĄCA NA MIESIĄC

Mimo ogólnych trudności związanych z epidemią koronawirusa, w tym koniecznością ograniczenia składu brygady remontowej, prace przy renowacji tramwaju postępują z miesiąca na miesiąc. Dzięki hojności darczyńców oraz zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się już przeprowadzić szeroko zakrojone prace blacharskie.

Odnowione zostały skrzydła drzwiowe - wycięto wykorodowane elementy oraz wykonano i wspawano nowe. Całkowicie odnowiono też poszycie lewej burty. Zdjęto całe oblachowanie, zabezpieczono konstrukcję wagonu i założono nowe poszycie wraz z listwami. Wszystko ręcznie przykręcono za pomocą kilkuset śrub.

W grudniu rozpoczęły się prace przy przodzie, tyle oraz prawej stronie wagonu, które powinny zakończyć się do wiosny. Później pojazd zostanie polakierowany i zaczną się prace przy wózku, instalacji elektrycznej oraz uzupełnianiu wnętrza.

- Obostrzenia związane z epidemią ograniczyły możliwość funkcjonowania Zajezdni Muzealnej Brus. Postanowiliśmy więc przerzucić siły do Sekcji Techniczno-Remontowej, dzięki czemu udało się bardzo dużo zrobić. Chcemy zaprezentować pojazd w przyszłym roku, na 40-lecie istnienia Klubu - tłumaczy Konrad Palusiński, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Dotychczasowy efekt prac przy wagonie będzie można zobaczyć podczas dni otwartych w Zajezdni Muzealnej Brus, które odbędą się w nie wcześniej niż w drugim kwartale przyszłego roku. Aktualnie obiekt jest nieczynny ze względu na epidemię koronawirusa. Informacje o terminach można śledzić w zakładce "Zwiedzanie".

KAŻDY MOŻE MIEĆ SWÓJ WKŁAD

Do zakończenia remontu potrzeba w sumie 50 tys. złotych, więc brakuje już tylko połowy. Dziękujemy wszystkim za dotychczasowo przekazane pieniądze i jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania projektu oraz udostępniania informacji o zbiórce wśród znajomych i na portalach społecznościowych. Aby dotrzeć do szerszej grupy hobbystów, opis zbiórki na portalu Zrzutka.pl został dodatkowo przetłumaczony na język angielski oraz język niemiecki.

Przygotowaliśmy także specjalny dedykowany baner na stronę internetową. Osoby, które chciałyby go udostępnić mogą skontaktować się w celu ustalenia szczegółów z koordynatorem zbiórki, Michałem Wądołowskim:

- e-mailowo: michal.wadolowski[at]kmst.pl

- telefonicznie: 784 121 830

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments