Zaloguj Zarejestruj
Platforma Gregga #38 (C) Jakub Tarka

Platforma Gregga #38

Producent: Societe GREGG d’Europe
Lata budowy: koniec lat 20. XX w.
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
Miejsce stacjonowania: Zajezdnia Muzealna Brus

W 1943 r. do ŁWEKD (w czasie okupacji LEZ) sprowadzono trzy duże czteroosiowe wagony towarowe z hamulcem ręcznym. Wyprodukowała je belgijska fabryka Societe GREGG d’Europe, będąca europejską filią amerykańskiego producenta taboru Gregg. Stacjonujący w Zajezdni Muzealnej Brus egzemplarz jest jedynym zachowanym. 

Wiele lat uważano, że pojazd powstał w 1917 r., ale ostatnie badania historyczne prowadzone przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wskazują, że wagon pochodzi z końca lat 20 XXw. Tramwaj w Łodzi otrzymał numer taborowy 63, a po połączeniu tramwajów miejskich i dojazdowych po 1948 r.otrzymał numer 38. Pełnił funkcję platformy do przewozu materiałów budowlanych, a szczególnie szyn. Po raz ostatni był używany w latach 80. podczas budowy zajezdni Telefoniczna. Później trafił do zajezdni Chocianowice, skąd w 2013 r. przetransportowano go do Zajezdni Muzealnej Brus.

Pojazd w 2017 roku stał się własnością Klubu. Zakup był możliwy dzięki datkom zebranym w ramach prowadzonych zbiórek publicznych na rzecz ratowania zabytkowych tramwajów. Obecnie jest to jedyny wagon towarowy będący w posiadaniu KMST.

Last modified on piątek, 12 styczeń 2018 08:46
Login to post comments