Zaloguj Zarejestruj
W czasie Nocy Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus pojawiło się blisko pięć tysięcy zwiedzających. W czasie Nocy Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus pojawiło się blisko pięć tysięcy zwiedzających. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus za nami

Zajezdnia Muzealna Brus była jedną z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w czasie Nocy Muzeów 2015 w Łodzi. Pomiędzy godziną 18.00 a 01.00 do tego ponad stuletniego obiektu zawitało blisko 4,9 tys. gości. Pośród nich byli także mieszkańcy Śląska, Mazowsza czy Pomorza.

To już druga Noc Muzeów w historii Zajezdni Muzealnej Brus. Ekipa Klubu Miłośników Starych Tramwajów przygotowała w związku z tą ogólnoeuropejską akcją kilka atrakcji, w których mogli uczestniczyć zwiedzający. A ci bramę obiektu oblegali już na kilkadziesiąt minut przed jej otwarciem. Stąd też już o godzinie 18.00 mogliśmy gościć pierwsze pięćdziesiąt osób.

W namiocie informacyjnym dostępna była ekspozycja zajawkowa (wystawa "Kasowniki biletów - dawniej i dziś"). To przeważnie od niej rozpoczyna się poznawanie świata łódzkiej komunikacji miejskiej. Osiem kasowników pokazuje nie tylko ich budowę, ale także ewolucję tych urządzeń na przestrzeni ostatnich lat. Zresztą w naszym mieście stosowane są modele bez dodatkowych opcji, jak kodowanie czy sprawdzanie kart miejskich.

SYGNALIZATORY, SMYCZE, BILETY, MIERNIKI

Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus to także noc premier. Zwiedzający po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć cztery nowe wystawy, które prezentowane są na pierwszym piętrze budynku administracyjnego. Sporym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja sygnalizatorów świetlnych (wystawa "Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80."). Część z nich zwiedzający mogli samodzielnie uruchomić poprzez naciśnięcie odpowiedniego guzika. Tuż za ścianą zobaczyć można było wystawę reklamowych smyczy transportowych (wystawa "45 centymetrów komunikacji"), biletów komunikacji miejskiej z Łodzi o regionu łódzkiego (wystawa "Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015") oraz tablic kierunkowych z autobusów i tramwajów.

>> Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi na FB <<

W kolejnych pomieszczeniach można było zobaczyć kolekcję kilkudziesięciu mierników elektrycznych (wystawa "Tramwajowe mierniki elektryczne"), które służyły m.in. do pomiarów napięcia w sieci oraz prądu pobieranego przez silniki pojazdów szynowych. Po przeciwnej stronie historię tworzenia muzeum komunikacji prezentowała ekspozycja (wystawa "MKM 68-14") w formie linii czasu. Dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Łodzi, w ten wyjątkowy wieczór była możliwość zobaczenia również trzech niezwykłych wagonów. Chodzi o Herbranda GE58 z 1910 roku, Lilpopa II z 1929 oraz Lilpopa III z 1939 roku. Na co dzień te tramwajowe zabytki nie są dostępne dla zwiedzających.

[Kliknij na zdjęcia, aby obejrzeć fotogalerię z wydarzenia]

20150516 4   20150516 35   20150516 12


PÓŁ TYSIĄCA UCZESTNIKÓW WYCIECZEK

Do końca czerwca trwa projekt "Rok Kunitzera", który realizuje Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, a który swoim patronatem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Jednym z wydarzeń projektowych są wycieczki z przewodnikiem. W czasie godzinnego zwiedzania Zajezdni Muzealnej Brus ich uczestnicy poznają nie tylko losy tego obiektu, ale także historię komunikacji miejskiej w Łodzi. Wraz z Nocą Muzeów oprowadziliśmy już aż pół tysiąca osób!

KONCERT, KAWA i AUTOBUSY

Dodatkową atrakcją tego muzealnego wieczoru był koncert łódzkiego zespołu WORN. Fani i sympatycy stylu grunge oraz rocka nie znaleźli muzyków na tradycyjnej scenie. Od godziny 20.00 grali oni wprost z... pasażerskiego Jelcza, który stał w strefie na polu autobusowym. Jak sama nazwa wskazuje wkoło znajdowały się też inne historyczne pojazdy, w tym kultowy Ikarus. Tuż obok goście mogli ożywić się aromatyczną kawą, którą do północy serwował Coffee Runner.

NIEOCZEKIWANA ZMIANA TRASY M2

Jednak nie obyło się bez utrudnień. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie udało się udrożnić ruchu na ulicy Zielonej (od alei Kościuszki do ulicy Piotrkowskiej). W związku z tym specjalna linia muzealna M2 musiała pojechać zmienioną trasą i to w obu kierunkach - od skrzyżowania ulic Zielonej i Legionów, dalej ulicą Legionów, placem Wolności, Pomorską do krańcówki przy ulicy Telefonicznej. To spowodowało brak bezpośredniego połączenia z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź, do którego zapraszaliśmy wspólnie z przewoźnikiem.

>> Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus na FB <<

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Toi Toi Polska mogliśmy na nowo zaaranżować ciągi piesze przy wejściu głównym - osobno dla osób zwiedzających ekspozycję w budynku administracyjnym, osobno dla osób wchodzących na teren. Nasi goście mogli także skorzystać z nowego zaplecza sanitarnego, które znajdowało się za polem autobusowym.

>> Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus na FB << - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie/item/189-noc-muzeow-w-zajezdni#sthash.lcrkOIfX.dpuf
>> Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus na FB << - See more at: http://kmst.pl/aktualnosci/dzieje-sie-na-brusie/item/189-noc-muzeow-w-zajezdni#sthash.lcrkOIfX.dpuf

Noc Muzeów 2015 w Zajezdni Muzealnej Brus w liczbach:
- 4885 zwiedzających,
- 250 uczestników wycieczek,
- 30 wolontariuszy KMST,
- 3 historyczne wagony na linii M2.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments