Zaloguj Zarejestruj
Trwa remont kuźni na terenie Zajezdni Muzealnej Brus Daniel Siwak

Trwa remont kuźni na terenie Zajezdni Muzealnej Brus

Zabytkowa kuźnia to jeden z budynków historycznego kompleksu Zajezdni Muzealnej Brus. Efekty prac łodzianie i turyści będą mogli zobaczyć prawdopodobnie w przyszłym roku, czyli w kolejnym sezonie turystycznym. Remont sfinansowany został dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego w Łodzi.

Prace remontowe rozpoczęły się we wrześniu tego roku, a ich pierwsze efekty mogły zobaczyć osoby, które odwiedziły Zajezdnię Muzealną Brus w czasie ostatnich drzwi otwartych w tym sezonie turystycznym. Choć sam budynek nie jest wielki, to zakres prac konserwatorskich wymaga staranności przy ich wykonywaniu. Pomieszczenie zyskało już nową posadzkę, a drewniany sufit odzyskał ciemny kolor. Przed ekipą jeden z trudniejszych elementów prac, czyli renowacja i montaż drewnianych wrót wejściowych.

Prace mogły się odbyć dzięki współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów z Zarządem Lokali Miejskich oraz wojewódzkimi służbami konserwatorskimi. Koszt remontu zabytkowej kuźni został oszacowany na ponad 130 tysięcy złotych i pochodzi z Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi 2017/2018.

Wspomniany budynek, podobnie jak cały kompleks dawnej zajezdni tramwajowej nr 4 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a później zajezdni Tramwajów Podmiejskich, objęty jest ochroną konserwatorską i posiada wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków.

W tegorocznym głosowaniu mieszkańcy Łodzi mogli typować projekt L0134 "Zajezdnia Muzealna Brus - plac pojazdów zabytkowych", czyli uporządkowanie i utwardzenie płytami ażurowymi błotnistego placu - tzw. pola autobusowego, na którym obecnie są pokazywane zabytkowe autobusy i odbywają się rajdy zabytkowych samochodów.

ROK 2018 ROKIEM KOMUNIKACYJNYCH ROCZNIC

jubigraf2018

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments