Zaloguj Zarejestruj
Trwa remont kuźni na terenie Zajezdni Muzealnej Brus Daniel Siwak

Trwa remont kuźni na terenie Zajezdni Muzealnej Brus Featured

Zabytkowa kuźnia to jeden z budynków historycznego kompleksu Zajezdni Muzealnej Brus. Efekty prac łodzianie i turyści będą mogli zobaczyć prawdopodobnie w przyszłym roku, czyli w kolejnym sezonie turystycznym. Remont sfinansowany został dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego w Łodzi.

Prace remontowe rozpoczęły się we wrześniu tego roku, a ich pierwsze efekty mogły zobaczyć osoby, które odwiedziły Zajezdnię Muzealną Brus w czasie ostatnich drzwi otwartych w tym sezonie turystycznym. Choć sam budynek nie jest wielki, to zakres prac konserwatorskich wymaga staranności przy ich wykonywaniu. Pomieszczenie zyskało już nową posadzkę oraz sufit, na który składają się drewniane bale. Przed ekipą jeden z trudniejszych elementów prac, czyli renowacja i montaż drewnianych wrót wejściowych.

Prace mogły się odbyć dzięki współpracy Klubu Miłośników Starych Tramwajów z Zarządem Lokali Miejskich oraz miejskimi i wojewódzkimi służbami konserwatorskimi. Koszt remontu zabytkowej kuźni został oszacowany na ponad 130 tysięcy złotych i pochodzi z Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi 2017/2018.

Wspomniany budynek, podobnie jak cały kompleks dawnej zajezdni tramwajowej nr 4 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a później zajezdni Tramwajów Podmiejskich, objęty jest ochroną konserwatorską i posiada wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków.

W tegorocznym głosowaniu mieszkańcy Łodzi mogli typować projekt L0134 "Ratujmy zabytkowe autobusy", czyli uporządkowanie i utwardzenie płytami ażurowymi błotnistego placu - tzw. pola autobusowego, na którym obecnie są pokazywane zabytkowe autobusy i odbywają się rajdy zabytkowych samochodów.

ROK 2018 ROKIEM KOMUNIKACYJNYCH ROCZNIC

jubigraf2018

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments