Zaloguj Zarejestruj
110 lat komunikacji miejskiej w Łodzi (C) Bartosz Stępień

110 lat komunikacji miejskiej w Łodzi

Parada tramwajów, zorganizowana przez MPK-Łódź oraz Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, była ukoronowaniem obchodów 110-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. Nie była to jednak jedyna atrakcja w ciągu roku jubileuszowego. W październiku na rewersach biletów jednorazowych pojawiły się grafiki przedstawiające rozmaite łódzkie tramwaje. Pierwsza seria, będąca niejako teaserem, ukazała się bez jakichkolwiek napisów, druga natomiast została nimi opatrzona, i tak z biletu można było się dowiedzieć o rocznicy, dacie uruchomienia tramwajów i o typie wagonu przedstawionego na rysunku.

Kolejnym ważnym akcentem w obchodach roku jubileuszowego było ukazanie się wydanego przez MPK-Łódź albumu pod nazwą „110 lat komunikacji miejskiej w Łodzi”. Wydawnictwo to, w którego powstanie włączyli się również członkowie naszego Klubu, zawiera dużą liczbę kapitalnych fotografii archiwalnych, obrazujących rozwój tramwajów i autobusów w naszym mieście. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia wykonane przez turystów z Europy zachodniej, którzy wykonali sporo kolorowych fotografii portretujących tramwaje w Łodzi i okolicznych miastach.

 

Same przygotowania do parady rozpoczęły się na dobre w piątek, kiedy to wagony Lilpop II i Lilpop III przejechały z hali Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej na teren zajezdni przy ul. Dąbrowskiego. Dołączyły one do stacjonującego tam na co dzień składu 5N+5ND, po czym wszystkie wagony przeszły przegląd i zostały umyte. Co najważniejsze, w kominkach Lilpopów zainstalowano przygotowane specjalnie na paradę okazję tablice z napisem „110”, a na ence umieszczono odpowiednie jubileuszowe tarcze. Ponadto na obu burtach silnikowego 5N umieszczono bannery z napisem „110 lat komunikacji miejskiej w Łodzi”.

W końcu nadszedł długo oczekiwany 14 grudnia 2008 roku – dzień parady. Na miejsce rozpoczęcia obchodów wybrano pętlę przy ulicy Północnej, pełen uroku dawny dworzec tramwajów podmiejskich. Zwykle zamieszkiwany przez ptaki i zaszczycany przez tramwaje jedynie w przypadku objazdów, tego dnia ponownie ożył. Pierwszym tramwajem, który tego dnia pojawił się na tej krańcówce, był wagon typu 805Na (1830) w dawnym, kremowo-czerwonym malowaniu. Tuż za nim przyczaiła się bulwa o numerze 1248. Po kwadransie przybyły: Lilpop III, LilpopII (po chwili zamieniły się kolejnością) oraz skład enek. Jako ostatnia przybyła platforma typu N z Chocianowic (32106).

Kiedy wszystkie wagony wymanewrowały i ustawiły się w odpowiedniej kolejności, orkiestra MPK-Łódź przywitała wszystkich zebranych gromkim marszem. Następnie pod zadaszeniem wiaty pojawiły się całe rzesze artystów: aktorzy Studia Teatralnego „Słup”, Teatru „Na Wspólnej” i członkowie Zespołu Muzycznego „Okaryna” pod kierownictwem Marcela Szytenchelma. Wszyscy byli ubrani w stroje z epoki, zatem od falbanek, koronek i meloników zawrócić się mogło w głowie. Po pierwszych występach nadszedł czas na odjazd. Orkiestra nie chciała jednak zasiąść na przygotowanej dla nich platformie – obawiali się o to, ze instrumenty mogą pozamarzać.

Kawalkada tramwajów wyruszyła z pętli Północna i przejechała przez miasto następującymi ulicami: Zachodnia (przy ul. Legionów do orszaku dołączyła się PESA) – Kościuszki – Żwirki – Piotrkowska – PLAC NIEPODLEGŁOŚCI – Pabianicka – Rondo Lotników Lwowskich – al. Politechniki – Żeromskiego – Kopernika – Gdańska – Legionów – PLAC WOLNOŚCI – Legionów - Zachodnia – al. Kościuszki – al. Mickiewicza – al. Piłsudskiego – STARY WIDZEW. Stamtąd tramwaje zjechały do swoich zajezdni, a specjalny wagon zabrał chętnych do Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej, które w tym dniu czynne było w godzinach 15-18.

 

 

Login to post comments