Zaloguj Zarejestruj
Na Piknik Niepodległościowy można dojechać jednym z zabytkowych tramwajów. Na Piknik Niepodległościowy można dojechać jednym z zabytkowych tramwajów. Bartłomiej Dariusz Rakowski

Parada zabytkowych tramwajów na Święto Niepodległości 2015

W środę, 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Jednym z elementów łódzkich uroczystości będzie parada z udziałem zabytkowego taboru tramwajowego. W przejeździe weźmie również udział wagon Konstal 803N, który należy do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Stało się już tradycją, że przejazd historycznych wagonów tramwajowych towarzyszy miejskim obchodom Święta Niepodległości. Te w 2015 roku rozpoczną się o godzinie 10.00 od uroczystości w Archikatedrze Łódzkiej i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie ich trwania każdy łodzianin i turysta będzie mógł wejść do wagonów oraz poznać ich historię. Pojazdy szynowe stać będą od około 12.00 na ulicy Piotrkowskiej - pomiędzy ulicami Tymienieckiego i Czerwoną.

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wystawi przegubowy wagon Konstal 803N z 1973 roku, który w tym roku można było spotkać na bezpłatnej linii S1 (Plac Wolności - Zajezdnia Brus), dowożącej zwiedzającej do Zajezdni Muzealnej Brus. Około godziny 12.45 z przystanku Piotrkowska - Tymienieckiego wszystkie zabytkowe pojazdy wyruszą w kierunku Manufaktury.

Zabytki przy wspólnym przystanku

Tramwaje zatrzymają się na przystankach: Piotrkowska - Brzeźna, Piotrkowska - Wigury, Piotrkowska - Centrum (punkt przesiadkowy dla trasy ŁTR i trasy WZ), Kościuszki - Zamenhofa, Kościuszki - Struga, Kościuszki - Zielona, Zachodnia - Więckowskiego, Zachodnia - Legionów i Zachodnia - Manufaktura. W przejeździe wezmą udział wagony Herbrand GE-58, Lilpop II, Sanok, Konstal 5N+5ND, skład Konstal 805Na #1830+1831 oraz Pesa 122N Tramicus.

W dawnym imperium Poznańskich 11 listopada (do godz. 15.00) odbywać się będzie V Piknik Niepodległościowy, a na rynku zaprezentują się służby mundurowe - m.in. Wojsko Polskie i Policja oraz militarne grupy rekonstrukcyjne. Po dojeździe do przystanku Zachodnia - Manufaktura tramwaje zjadą do poszczególnych zajezdni bez pasażerów.

Tramwajem do schronu

Wyjątkiem będzie wagon 803N, którym pasażerowie dojadą na obchody Święta Niepodległości 2015 w schronie przeciwlotniczym przy ul. Konstantynowskiej 98 (obok Zajezdni Muzealnej Brus). Podziemny obiekt znajduje się pod opieką Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus".

Daniel Siwak

W latach 2012-2015 sekretarz KMST i koordynator ekipy organizacyjnej Zajezdni Muzealnej Brus. Od 2016 przewodnik po muzealnym obiekcie. Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją. Współtworzy serwis kmst.pl oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl.

Login to post comments