Zaloguj Zarejestruj

Gazeta Wyborcza. "Złodzieje w Zajezdni Muzealnej Brus. Miłośnicy starych tramwajów proszą o pomoc"

- Pod osłoną nocy złodzieje włamali się do zajezdni tramwajowej na Brusie. Straty oszacowano na około 10 tys. zł. Klub, który opiekuje się ponad 100-letnim obiektem, a obecnie remontuje historyczny wagon 5N, prosi o pomoc - możemy przeczytać na stronie Gazety Wyborczej.

Szczęścia nie ma też ostatnio Brus. Tam zajezdnia powstała w 1910 r., gdy uruchomiono linię podmiejską do Konstantynowa Łódzkiego. Głównie właśnie wagony po niej kursujące obsługiwano przy dzisiejszej ulicy Konstantynowskiej 115. Przestała to robić w 2012 r.

Obecnie Brus pełni funkcję zajezdni muzealnej. Można w niej zobaczyć Herbrandy, pierwsze wagony, które kursowały po Łodzi jeszcze przed I wojną światową. Bo przypomnijmy, że łódzka komunikacja tramwajowa funkcjonuje od 122 lat. To w mieście włókniarzy, jako pierwszym w kraju, pojawiły się elektryczne tramwaje.

Zajezdnia nie jest jednak miejskim muzeum. Prowadzi ją Klub Miłośników Starych Tramwajów, który utrzymuje obiekt z datków, za które m.in. odmładza historyczne wagony. Od dwóch lat to zadanie bardzo trudne. Bo wyłączona z użytku jest linia do Konstantynowa. No i także przez koronawirusa.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej GAZETY WYBORCZEJ ŁÓDŹ. 7.01.2021

Last modified on sobota, 09 styczeń 2021 18:26
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments