Zaloguj Zarejestruj

Gazeta Wyborcza. "Tramwaje MPK Łódź wrócą do Konstantynowa. Poznaliśmy założenia inwestycji"

- Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji łódzkiego odcinka linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. UMŁ złożył wniosek o dofinansowanie unijne dla inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tramwaje MPK Łódź wrócą na podmiejską trasę w 2023 roku - możemy przeczytać na stronie Gazety Wyborczej.

Podmiejską trasę, wraz z zajezdnią na Brusie, która ją obsługiwała, uruchomiono w 1910 r. Po blisko 110 latach została wyłączona z eksploatacji. Podobnie jak w przypadku zgierskiej linii jej stan techniczny stał się tak zły, że kursowanie po niej przestało być bezpieczne dla pasażerów MPK Łódź.

Po zamknięciu trasy tramwaje zastąpiły autobusy. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że "zetki" 43 stoją w korkach. Łódzki i konstantynowski magistrat po wyłączeniu zniszczonej infrastruktury zaczęły przygotowania do jej reaktywacji. Po dwóch latach są szanse na to, że plan się powiedzie.

(...)

Replika historycznego przystanku

W ramach przebudowy robotnicy mają od podstaw zbudować wszystkie przystanki. Będą szersze i wyposażone w wiaty. Wyróżniać ma się ten przy zajezdni muzealnej na Brusie. Ma swoim wyglądem nawiązywać do historycznego charakteru tego miejsca.

- Współpracowaliśmy przy tym projekcie z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, który opiekuje się zajezdnią. Stanie tam replika drewnianego przystanku - mówi wicedyrektor ZDiT.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej GAZETY WYBORCZEJ ŁÓDŹ. 17.03.2021

Last modified on sobota, 20 marzec 2021 15:52
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments