Zaloguj Zarejestruj

TransportPubliczny.pl. "Koniec muzeum komunikacji na Wierzbowej. "Przeniesiemy je na Brus"

- Po przejęciu zajezdni Brus MPK zrezygnuje z utrzymywania muzeum przy ul. Wierzbowej i zgromadzi swoje zbiory historyczne w jednej lokalizacji. Choć do formalnego przekazania przewoźnikowi miejskiego terenu dawnej bazy Tramwajów Podmiejskich przy ul. Konstantynowskiej jeszcze nie doszło, scenariusz ten wydaje się niemal pewny. Po piętnastu latach muzeum komunikacji miejskiej zniknie więc z centrum miasta - możemy przeczytać w vortalu TransportPubliczny.pl.

Samorząd miasta Łodzi poinformował kilka dni temu o nowej koncepcji zagospodarowania terenu zajezdni tramwajowej Brus położonej przy granicy Łodzi z Konstantynowem Łódzkim. Od czasu jej wyłączenia z eksploatacji liniowej w 2012 r. pełni ona rolę placówki muzealnej, którą opiekują się wolontariusze Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Dotychczas jednak nie udało się przekształcić obiektu w pełnoprawne muzeum, bo miejski projekt okazał się zbyt drogi.

MPK planuje zmianę lokalizacji własnego muzeum

Teraz samorząd chce przekazać dawną bazę spółki Tramwaje Podmiejskie własnej spółce - Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu. Urząd Miasta Łodzi określił ten scenariusz jako prawie pewny. Plan przejęcia terenu potwierdziła w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl także Agnieszka Magnuszewska, rzecznik prasowy MPK-Łódź.

- Zamierzamy utrzymać obiekt jako zajezdnię historyczną – zapewnia nasza rozmówczyni. Włączenie jej w struktury MPK najprawdopodobniej będzie oznaczać jednak także likwidację małego muzeum, które MPK utrzymuje już dziś. Przewoźnik planuje bowiem przenieść placówkę z zajmowanego przez nią obecnie budynku przy ul. Wierzbowej w centrum miasta, na tyłach siedziby spółki i zakładów remontowych przy ul. Tramwajowej, na Brus.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej TRANSPORTPUBLICZNY.PL. 27.03.2021

Last modified on niedziela, 28 marzec 2021 20:35
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments