Zaloguj Zarejestruj

TransportPubliczny.pl. "Zajezdnia muzealna Brus trafi do MPK? "Niemal pewne"

- Prawie pewne jest już przekazanie zajezdni tramwajowej Brus łódzkiemu MPK. Przewoźnik opracuje potem szczegółową koncepcję dalszego funkcjonowania obiektu, który dziś jest placówką o charakterze muzealnym tworzoną dzięki pracy wolontariuszy. Baza położona jest na obrzeżach Łodzi, przy podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego, która – choć na razie jest nieczynna - wkrótce ma doczekać się remontu - możemy przeczytać w vortalu TransportPubliczny.pl.

Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o prowadzonych przez samorząd miasta Łodzi pracach mających na celu wykrystalizowanie nowej koncepcji zagospodarowania terenu zajezdni tramwajowej Brus. Obiekt wykorzystywany był do 2012 r. przez nieistniejącą już spółkę Tramwaje Podmiejskie, która dawniej obsługiwała linie do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska. Wówczas część taboru przedsiębiorstwa oraz realizowane przez nie zadania przejęło łódzkie MPK.

Prawie dekada działalności KMST

Nowy przewoźnik, który utrzymywał ruch na wspomnianych trasach do 2019 r., kiedy z uwagi na zły stan techniczny infrastruktury przewozy zawieszono, eksploatuje dwie duże zajezdnie tramwajowe - Telefoniczna i Chocianowice. Tabor przeznaczony na linie podmiejskie został więc przekazany do posiadanych już wcześniej baz. Obiekt na Brusie miał stać się muzeum transportu pod roboczą nazwą LaBoT, ale z uwagi na wysokie koszty realizacji do urzeczywistnienia tej koncepcji nie doszło.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej TRANSPORTPUBLICZNY.PL. 25.03.2021

Last modified on niedziela, 28 marzec 2021 20:21
Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments