Zaloguj Zarejestruj

Wystawa fotografii "Łódzkie tramwaje w latach 80. XX wieku"

Serdecznie zapraszamy na wystawę zdjęć autorstwa Zbigniewa Szafrańskiego, którą oglądać będzie można w Muzeum KOmunikacji Miejskiej MPK-Łódź (Wierzbowa 51) od 6 kwietnia do 31 sierpnia 2013 roku. Fotografie dokumentują łódzką komunikację miejską i podmiejską sprzed 30 lat, ze szczególnym akcentem położonym na tramwaje. Wernisaż odbędzie się 6 kwietnia (sobota) o godz. 12:00 podczas Zjazdu Kolekcjonerów Biletów.

O wystawie

Czas płynie tak szybko, że wędrując po Łodzi i okolicach w wielu miejscach z trudem przypominamy sobie, że przecież tędy kiedyś kursował tramwaj. Wybór slajdów przypomina nam te miejsca. Nieistniejące już krańcówki, rzadko używane w normalnym ruchu skręty, rozebrane odcinki linii tramwajowych, ostatnie miesiące kursowania wagonów dwukierunkowych. Dominował wtedy tabor 2N i 5N. Ale co to? Zielona "siedemnastka"? No tak, bo czerwona farba pojechała na igrzyska olimpijskie do Moskwy. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1981-1986. Materiałem oryginalnym był film pozytywowy ORWO produkcji NRD, który wtedy dawał o wiele lepsze odwzorowanie kolorów niż ówczesne odbitki papierowe. Mimo to wpływ ziarna filmu i jakości emulsji jest aż nader widoczny, i nawet najnowszy PhotoShop nie dał cudownych efektów. Ozdobą wystawy jest kilka zdjęć ze wspólnego (przez dość krótki czas) dworca Ozorków Centralny, na którym tramwaj spotykał się z koleją wąskotorową. Spójrzmy też, jak ciuchcia jechała przez Ozorków trasą, którą dziś przemierza tramwaj 46. Dobrze, że ciągle jeszcze ją przemierza.

Zbigniew Szafrański

Urodzony 56 lat temu w rodzinie bez tradycji kolejarskich, tramwaje i pociągi oglądał już z dziecięcego wózka. W wieku 7 lat rozpoczął studia Sieciowego Rozkładu Jazdy Pociągów, a 5 lat później samodzielnie podróżował tramwajami po Łodzi. Mając 16 lat ruszył w pierwszą samodzielną prawdziwą podróż kolejową, przejeżdżając m. in. z Jędrzejowa do Staszowa 102 km koleją wąskotorową. Od tej pory pociągami przemierzył 1.112 tys. km, w tym ponad 4 tys. km liniami wąskotorowymi, a ponad 49 tys. km w kabinie maszynisty. Z wykształcenia energetyk kolejowy, 29 lat przepracował na PKP, obecnie w Instytucie Kolejnictwa. Kolekcjonuje kolejowe rozkłady jazdy: do użytku ogólnego i służbowe, krajowe i zagraniczne, wykresy ruchu pociągów; instrukcje kolejowe o sygnalizacji krajowe i zagraniczne; inne instrukcje kolejowe. Posiada też sporą kolekcję biletów kolejowych i komunikacji miejskiej oraz filmów o liniach kolejowych "z kabiny maszynisty".

Login to post comments