Zaloguj Zarejestruj

Wagon doczepny U104 trafił do Zajezdni Muzealnej Brus

Kolekcja zabytkowego taboru tramwajowego w Zajezdni Muzealnej Brus powiększyła się o kolejny eksponat. Jest nim doczepny wagon U104, sprowadzony przez wiceprezesa Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Wagony doczepne typu U104 zostały dostarczone dla Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (ŁWEKD) przez Rosyjsko-Bałtycką Fabrykę Wagonów "Russo-Bałt". W latach 1910-1911 do Łodzi przywieziono 34 doczepy tego typu. Pojazdy wyróżniały się dość krótkim nadwoziem o długości 7,8 m, oraz charakterystyczną konstrukcją dachu, który był obły nad przedziałem pasażerskim i płaski na pomostach. Wagony nie posiadały wózka - zestawy kołowe były przymocowane bezpośrednio do ramy.

W czasie eksploatacji pojazdy nie przeszły zbyt wielu zmian. W latach 20. na pomostach zamontowano ażurowe drzwiczki i dodatkowe wygrodzenia z giętych płaskowników. Po II wojnie światowej w części wagonów przebudowano dachy na pomostach. W niektórych pojazdach pomosty zostały zabudowane i przeszklone. Wszystkie doczepy miały natomiast przebudowane okna - możliwość otwierania pozostawiono jedynie w skrajnych. Wagony doczepne U104 wycofano z ruchu w 1961 roku.

Sprowadzony do Zajezdni Muzealnej Brus pojazd wyprodukowano w 1910 roku. W ŁWEKD otrzymał numer 143, a służbę zakończył w MPK w 1961 r. z numerem 1143. Jedynymi zmianami, jakie zaszły podczas eksploatacji, było dodanie drzwiczek na pomostach i przebudowa okien.

Po wycofaniu z ruchu, tramwaj pełnił rolę altanki w Buczku niedaleko Łasku. Tam właśnie wagon został odnaleziony przez Jerzego Wojtowicza. Właściciele dobrze zabezpieczyli pojazd - dach był pokryty papą, a ściany obite dodatkową warstwą blachy. Nadwozie nie było ustawione bezpośrednio na ziemi, dzięki czemu rama zachowała się bardzo dobrym stanie. Negocjacje z właścicielem były trudne, ale zostały zwieńczone sukcesem. Problemem okazało się jednak wydostanie tramwaju z działki. Dźwig i laweta nie miały zbyt wiele miejsca do manewrowania, ale ostatecznie udało się załadować tramwaj i przewieźć go do Zajezdni Muzealnej Brus.

U104 nr 1143 jest jedynym wagonem pasażerskim ŁWEKD, jaki do tej pory udało się uratować.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments