Duchy Brusa Duchy Brusa (C) Rafał Mateja | Goto Photo

Kim jesteśmy?

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi (KMST) powstał 1 października 1981 roku z inicjatywy Zbigniewa Szafrańskiego, początkowo jako sekcja łódzka warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Pierwszym prezesem został Wojciech Źródlak, ówczesny redaktor pisma "Tramwajarz Łódzki". W 1994 roku z inicjatywy Mirosława Z. Wojalskiego zmieniono nazwę na "Klub Miłośników Starych Tramwajów". Pięć lat później klub uzyskał status stowarzyszenia zwykłego. Obecnym prezesem KMST jest Konrad Palusiński. Aktualnie stowarzyszenie skupia ponad 110 osób w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Wbrew nazwie są wśród nich miłośnicy nie tylko tramwajów starych, ale również współczesnych, a także innych pojazdów komunikacji miejskiej. Nie brakuje kolekcjonerów biletów i kart pocztowych, pasjonatów modelarstwa, czy amatorów fotografii komunikacyjnej.

O różnorodności zainteresowań klubowiczów świadczą działające sekcje tematyczne: historyczna, taboru i techniki, autobusowa, biletowa, fotograficzna, filatelistyczno-filumenistyczna, modelarska, torowisk i sieci, aktualności oraz turystyczna. Efektem pracy klubowych historyków są liczne publikacje w czasopismach hobbystycznych oraz pozycje książkowe, w tym monografie, które ukazały się w związku z setnymi rocznicami uruchomienia komunikacji tramwajowej w Łodzi oraz oddania do eksploatacji pierwszych linii podmiejskich.

Członkowie Klubu opiekują się również zabytkową zajezdnią tramwajową na Brusie, która jako Zajezdnia Muzealna Brus od 2013 r. pełni funkcję społecznego muzeum komunikacji miejskiej. W zajezdni gromadzony jest historyczny tabor tramwajowy i autobusowy, a także inne obiekty, które są poddawane renowacji i eksponowane na miejscu.

Celem działalności Klubu jest:

  • skupienie zainteresowanych tematyką komunikacji miejskiej z terenu Łodzi i okolic,
  • funkcjonowanie jako forum nawiązywania kontaktów, wymiany informacji i materiałów,
  • ustalanie wspólnych prac badawczych oraz współpraca przy realizacji obranych celów,
  • gromadzenie w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź pamiątek i zabytków związanych z komunikacją miejską w Łodzi,
  • prowadzenie badań nad dziejami komunikacji miejskiej w Łodzi i miastach ościennych,
  • popularyzacja informacji na temat historii łódzkiej komunikacji miejskiej jako istotnego elementu ogólnej historii Łodzi,
  • inicjowanie i prowadzenie prac konserwatorskich zabytków komunikacji miejskiej

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi wydawał własne pismo o nazwie "Pantograf". Systematycznie organizowane są okolicznościowe przejazdy zabytkowym taborem oraz wycieczki po obiektach związanych z komunikacja miejską.

Stowarzyszenie działa w ścisłej współpracy z Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź. Tutaj też w pierwszą środę każdego miesiąca, w godzinach 17.00-20.00 odbywają spotkania klubowe. Serdecznie zapraszamy osoby pragnące należeć do Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Last modified on poniedziałek, 12 listopad 2018 10:10
Login to post comments