Zaloguj Zarejestruj
Podążali śladem Łodzi postindustrialnej Rafał Mateja

Podążali śladem Łodzi postindustrialnej

Ogromne zainteresowanie wzbudziła pierwszy przejazd w ramach projektu "Historia Łodzi z okien tramwaju". Limit miejsc na wycieczkę "Śladem Łodzi postindustrialnej" wyczerpał się już w dwa dni po ogłoszeniu rejestracji. Już wkrótce kolejna tematyczna wycieczka po mieście.

Przejazd rozpoczął się o godzinie 10 w centrum miasta. Stąd tramwaj ruszył ulicą Pomorską, gdzie minął gmach dawnego Towarzystwa Kredytowego, które finansowało inwestycje łódzkich fabrykantów. Uczestnicy wycieczki mogli posłuchać między innymi o historii Widzewskiej Manufaktury, dawnego Polmosu (obecnie Monopolis), czy monopolu tytoniowego (obecnie Tobaco Park). Monumentalne gmachy tych fabryk do dziś świadczą o potędze ich dawnych właścicieli. Dziedzictwo postindustrialne to jednak nie tylko fabryki XIX-wieczne, ale też nowsze, jak słynna łódzka Fonica. 

Poza istniejącymi, często odnowionymi budynkami, uczestnicy przejazdu mogli posłuchać o nieistniejących już zakładach. Spośród zburzonych fabryk, które mijaliśmy na trasie, wymienić można Lentę przy ul. Kilińskiego, czy Norbelanę przy ul. Żeromskiego. W miejscu tej ostatniej do dziś straszy zarośnięte gruzowisko. 

Wycieczka zakończyła się na zabytkowej pętli przy ul. Północnej. Tutaj przewodnik przybliżył historię zakładów Poznańskiego, czyli obecnej Manufaktury. W sumie przejazd trwał trzy godziny. Kolejny przejazd poświęcony tradycjom filmowym Łodzi odbędzie się 4 września. Rejestracja zaczyna się 27 sierpnia.


Projekt "Historia Łodzi z okien tramwaju" jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu.


Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments