Tradycje filmowe Łodzi z okien tramwaju

W niedzielę 4 września odbyła się tematyczna wycieczka "Śladem tradycji filmowych Łodzi". Był to drugi przejazd w ramach projektu "Historia Łodzi z okien tramwaju", realizowanego przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Przejazd zabytkowym wagonem typu 803N rozpoczął się o godzinie 10.00 na placu Wolności. W rolę przewodnika po raz kolejny wcielił się Wojciech Źródlak, muzealnik i jeden z założycieli naszego stowarzyszenia.

Trasa tramwaju wiodła przez całe miasto. Pojazd przejeżdżał m.in. w pobliżu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, czyli legendarnej łódzkiej "filmówki", a także obok Wytwórni Filmów Fabularnych i Wytwórni Filmów Oświatowych. To tam powstało wiele słynnych polskich produkcji.

Oprócz wytwórni, przewodnik opowiadał też o filmach, do których zdjęcia realizowano w naszym mieście. Wycieczka przejeżdżała m.in. przez Plac Kościelny, gdzie kręcono film "Europa Europa" Agnieszki Holland, ulicę Legionów, gdzie odbywały się zdjęcia do oskarowej "Idy" czy Gdańską i Wojska Polskiego, na których w ubiegłym roku kręcono "Music, Love and War". Nie zapomnieliśmy także o produkcjach telewizyjnych. Odwiedziliśmy Retkinię, znaną telewidzom z serialu "7 stron świata", a także przystanęliśmy pod zajezdnią autobusową przy ul. Limanowskiego, gdzie pracował Leszek z serialu "Daleko od szosy".

Osobnym wątkiem były dawne łódzkie kina. Kiedyś, szczególnie w okresie PRL, funkcjonowało ich mnóstwo. Obecnie działa niewiele takich instytucji poza multipleksami. Trasa wiodła obok wciąż funkcjonujących kin Charlie i Cytryna, a także zlikwidowanych Bałtyk i Capitol. Wspominaliśmy też takie miejsca, jak kino dworcowe na dworcu Łódź Kaliska, czy kino Adria.

Kolejna wycieczka pn. "Śladem Łodzi w czasach II wojny światowej" odbędzie się w sobotę, 17 września. Zapisy startują 10 września.


Projekt "Historia Łodzi z okien tramwaju" jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu.


Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments