Zaloguj Zarejestruj

Śladem linii tramwajowej na Złotnie. Kolejna wycieczka KMST

27 sierpnia odbyła się wycieczka "Śladem linii tramwajowej na Złotno z przewodnikiem". W przejeździe zorganizowanym przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi we współpracy z inicjatywą Złotno jest fajne wzięło udział 31 osób.

Przejazd rozpoczął się o godzinie 10.30 w rejonie dawnej krańcówki tramwajowej Cyganka. W zabytkowym Ikarusie 260 o historii powstania i funkcjonowania linii tramwajowej na Złotno opowiadał Wojciech Źródlak, łódzki przewodnik i współzałożyciel KMST. Opowieść przewodnika uzupełniali sami uczestnicy wycieczki, mieszkańcy Złotna. To oni często dysponują bardzo cennymi informacjami, które nie zostały utrwalone nigdzie poza ich własną pamięcią. Cennych informacji dostarczyli również autorzy książki o historii Złotna, która niebawem ukaże się drukiem.

Ważnym miejscem na trasie przejazdu było skrzyżowanie ulic Krakowskiej, Siewnej, Złotno i Cyganki. Tutaj zachowało się najwięcej materialnych śladów po linii tramwajowej - resztki podkładów, przyczółki mostu tramwajowego nad rzeką Bałutką i zalany asfaltem fragment podwójnego torowiska w tarczy skrzyżowania. 

Autobus przejechał wzdłuż pozostałej części trasy linii tramwajowej i udał się do Zajezdni Muzealnej Brus. Tutaj uczestnicy wycieczki obejrzeli zabytkowe tramwaje i autobusy, a także poznali historię tworzenia muzeum komunikacji miejskiej. 

Na koniec, uczestnicy wsiedli do wagonu 803N z 1973 roku. Pojazdy tego typu obsługiwały kiedyś linie tramwajowe kursujące na Złotno. Tramwaj zawiózł pasażerów na krańcówkę Zdrowie, gdzie wycieczka dobiegła końca.

W przygotowaniu przejazdu wzięli udział Rafał Mateja, Konrad Palusiński, Michał Wądołowski i Wojciech Źródlak. Autobus udostępniła inicjatywa CzerwonyIkarus.com.

 Wycieczkę sfinansowano ze środków zadania "Złotno. Moje Osiedle - Moi Sąsiedzi" współfinansowanego ze środków Miasta Łodzi realizowanego przez Centrum OPUS.

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments