Inauguracja linii tramwajowej do Zgierza Maciej Zieliński

Inauguracja linii tramwajowej do Zgierza

3 lutego 2018 roku tramwaje kursujące m.in. na linii 45 otrzymały tabliczki "Jeszcze tu wrócę!". Po ponad trzech latach Klub Miłośników Starych Tramwajów zaprasza na wielki powrót tramwajów do Zgierza. W niedzielę, 19 grudnia linia zostanie symbolicznie otwarta, a dzień później z Helenówka na plac Kilińskiego pojadą pierwsze liniowe wagony z pasażerami.

Historia linii tramwajowej do Zgierza sięga 1901 roku, kiedy to nastąpiło jej otwarcie. Trasę w mieście tkaczy zakończono na Nowym Rynku (obecnie jest to plac Kilińskiego), który pełnił wówczas rolę placu targowego. Od 1956 roku linię oznaczono dobrze znanym już numerem 45, natomiast na początku listopada 1993 roku połączenia przejęła spółka Międzygminna Komunikacja Tramwajowa, zlikwidowana w 2012 roku. Od lat 90. numeracja zmieniała się jeszcze kilkukrotnie - na linie 11 i 16, aby w 2017 roku wróciła czterdziestka piątka.

Od 4 lutego 2018 roku linię 45 (a także linię 46 do Ozorkowa) zawieszono, a pojazdy szynowe zastąpiły autobusy komunikacji zastępczej Z45 na skróconej trasie z Radogoszcza Wschodu. Powodem tej sytuacji był naturalnie fatalny stan infrastruktury torowo-sieciowej. Warto wspomnieć, że tramwaje były ważnym środkiem transportu dla tej części aglomeracji, a ich zawieszenie znacznie utrudniło podróżowanie jej mieszkańcom

Kilkanaście miesięcy po wspomnianym zamknięciu, miasto przystąpiło do modernizacji trasy od granicy z Łodzi do placu Kilińskiego w Zgierzu, który jest ważnym węzłem przesiadkowym w tym mieście. Członkiem konsorcjum, które wygrało przetarg, było MPK-Łódź.

Właśnie dobiegają końca roboty budowlane i wykończeniowe. W związku z tym, Klub Miłośników Starych Tramwajów wraz z Miastem Zgierz oraz MPK-Łódź z radością zapraszają na wielką inaugurację, która odbędzie się 19 grudnia:

godz. 11:00 - wyjazd kawalkady tramwajów z przystanku Kościuszki/Mickiewicza (na nieczynnym odcinku Kościuszki)
godz. 11:30 - briefing na Helenówku
godz. 12:00 - rozpoczęcie uroczystości na placu Kilińskiego w Zgierzu
po godz. 13:00 - kursy tramwajów po trasie linii 45

ODJAZDY z krańcówki Plac Kilińskiego

20211219 2

ODJAZDY z krańcówki Północna

20211219 3

W uroczystościach weźmie udział 5 tramwajów, w tym 4 historyczne:

- Lilpop II z 1929 roku - najstarszy pojazd biorący udział w paradzie
- 5N+5ND z początku lat 60. - takie tramwaje przez wiele lat kursowały na linii 45
- GT6 nr 805 - typ tramwaju eksploatowany na linii 46 (wagon ze zbiorów KMST)
- 803N nr 37 - wersja zmodernizowana w warsztatach Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej (wagon ze zbiorów KMST)
- 805Na3D - najbardziej zmodernizowana wersja 805Na

Uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkowe bilety oraz broszurę poświęconą historii linii zgierskiej.

Od poniedziałku, 20 grudnia na trasie Łódź: Widzew Augustów - Zgierz: plac Kilińskiego kursować będzie tramwajowa linia 6. Składy kursować będą od poniedziałku do soboty co 15 minut, natomiast w niedziele pojawią się na przystankach co 20 minut. Linia 45 ma natomiast wrócić po zakończeniu przebudowy ulic Północnej i Ogrodowej w Łodzi.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 i 2018-2021 sekretarz stowarzyszenia.

Login to post comments