KMST pożegna tramwajowe rondo na placu Wolności

25 kwietnia rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa placu Wolności. Dzień wcześniej, w niedzielę 24 kwietnia, Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza na symboliczne pożegnanie tramwajowego ronda.

Ośmiokątny plac Wolności wraz z tramwajami okrążającymi pomnik Tadeusza Kościuszki stanowi jeden z symboli Łodzi. Zrujnowana przestrzeń sprawia jednak, że plac zdecydowanie nie zalicza się do wizytówek naszego miasta.

Generalna przebudowa placu całkowicie odmieni to miejsce i wprowadzi m.in. możliwość wygodnego przesiadania się pomiędzy liniami. Jednocześnie zlikwidowane zostanie działające od 1925 roku tramwajowe rondo, mające duże znaczenie dla zapewnienia elastyczności sieci tramwajowej w tej części miasta.

Dlatego też 24 kwietnia, czyli ostatniego dnia funkcjonowania ronda, zapraszamy na symboliczne pożegnanie tego miejsca. W godzinach 14:00-16:00 wokół pomnika Kościuszki będzie krążył kanciak, czyli zmodernizowany wagon 803N nr 37 z dawnego MKT, który swego czasu regularnie pojawiał się tu obsługując linie 46 i 46A.

Dodatkowo będziemy rozdawać broszurę poświęconą historii układu torowego na placu Wolności. Jej nakład to tylko 1000 sztuk, a dzieje tramwajów w tym miejscu opisał Wojciech Dębski.

Zapraszamy!

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments