Zaloguj Zarejestruj

40. rocznica uruchomienia linii 41bis

Linia 41bis została uruchomiona 20 maja 1969 roku i była de facto wewnętrzną linią lokalną w Pabianicach. Jej kursowanie zawieszono z dniem 1 stycznia 1998 roku. Kursowała w relacji Duży Skręt – Wiejska, a spotkać można było na niej wagony różnego typu (od 5N do 805N).

Niektóre imprezy planuje się z dużym wyprzedzeniem, inne realizuje się w trybie błyskawicznym. Tak było w tym przypadku - z powodu zbliżających się prac związanych z przełączaniem pętli w Chocianowicach, postanowiliśmy w trybie pilnym zorganizować imprezę upamiętniającą 40. rocznicę uruchomienia linii 41bis. Wycieczka odbyła się w niedzielę 26 kwietnia 2009 roku, a do Pabianic pojechaliśmy wagonem typu 5N (154) należącym do Tomasza Adamkiewicza.

Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 9:00 na Helenówku, gdzie enka stacjonuje na co dzień. Kwadrans później już gnaliśmy trasą linii 46 na południe. Jedynym przystankiem po drodze był plac Wolności, gdzie wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Potem z Chocianowic ruszyliśmy piękną linią podmiejską, na której pierwszym przystankiem był fotostop w Ksawerowie. Stamtąd pojechaliśmy na pętlę Duży Skręt, a z niej do krańcówki przy ul. Wiejskiej. Troszkę się po Pabianicach pokręciliśmy, zatrzymując się gdzieniegdzie na fotostopy wywołując tym samym ogromne zainteresowanie mieszkańców miasta. Plan przejazdu przedstawiał się następująco:

HELENÓWEK – Zgierska – Nowomiejska – pl. Wolności – Legionów – Gdańska – Kopernika – Żeromskiego – al. Politechniki – Pabianicka – PABIANICE (Wiejska) – DUŻY SKRĘTPABIANICE (Wiejska) – Pabianicka – al. Politechniki – Żeromskiego – Kopernika – Gdańska – Legionów – pl. Wolności – Nowomiejska – Zgierska – HELENÓWEK

Wycieczka zakończyła się przed godz. 14:00 na Helenówku. Przejazd miał charakter zamknięty. Z racji ograniczonej pojemności wozu na wycieczkę udział w wycieczce zgłaszano wcześniej organizatorowi.

Login to post comments