Zaloguj Zarejestruj
40-lecie rozpoczęcia eksploatacji 803N nr 2 (c) Jakub Tarka

40-lecie rozpoczęcia eksploatacji 803N nr 2

W tym roku przypada 40. rocznica rozpoczęcia eksploatacji wagonu 803N nr 2, jedynego w Polsce jeżdżącego przedstawiciela tej serii. Tramwaj został wyprodukowany w 1973 roku, ale dostarczono go do Łodzi dopiero na początku roku następnego. Okrągła rocznica była okazją do zorganizowania okolicznościowego przejazdu w sobotę, 22 lutego 2014 r.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 12 na zabytkowej pętli Północna. Wkrótce ma rozpocząć się tutaj remont i krańcówka wraz z torowiskiem na ulicy zmienią się nie do poznania. Z Północnej pojechaliśmy na Koziny, przejeżdżając przez urokliwą ulicę Cmentarną, która cieszy oryginalnym, zabytkowym klimatem. Stamtąd udaliśmy się na plac Wolności. Jeśli zrealizowane zostaną obecne plany, likwidacji ulegnie rondo tramwajowe, co znacząco upośledzi układ torowy w centrum miasta.

Z placu Wolności pognaliśmy na Rondo Powstańców 1863 r. Kiedyś tramwaje jeździły stamtąd prosto i docierały aż do ulicy Bema. Linię zlikwidowano, a jedyną pamiątką są rozjazdy z fragmentem toru. Nie mając innego wyboru skręciliśmy w kierunku Wycieczkowej. Na miejscu udało nam się zrobić zdjęcia z przypadkowo napotkanym Trabantem. Niestety zostaliśmy przegonieni przez liniową "trójkę", więc przemieściliśmy się w kierunku jedynego w Łodzi splotu torowego pod wiaduktem kolejowym na Warszawskiej, a stamtąd pojechaliśmy na dawno nieodwiedzaną przez nas pętlę Strykowska. Tam wykonaliśmy zdjęcie grupowe uczestników wycieczki.

Aby móc nacieszyć się jazdą, ze Strykowskiej pojechaliśmy na Chochoła. Kiedyś tory prowadziły dalej, do Aleksandrowa Łódzkiego. Linię zamknięto na początku lat 90. Musieliśmy wracać do miasta. Następną odwiedzoną przez nas krańcówką była Wyszyńskiego. Torowisko na Retkini będzie wkrótce remontowane w ramach przebudowy trasy WZ. Przy okazji inwestycji zlikwidowany zostanie wjazd na pętlę Bratysławska od strony Wyszyńskiego. Nie mogliśmy więc sobie darować przejechania tym kawałkiem toru.

Po krótkich manewrach na Bratysławkiej zatoczyliśmy duże koło w centrum i zatrzymaliśmy się w rejonie pętli Radiostacja. Ze względu na brak czasu nie zajrzeliśmy na Stoki. Tramwaj bez przeszkód wrócił na Brus.

Trzeba przyznać, że dawno nie było takiej imprezy. Liczba pasażerów oraz hałas migawek aparatów fotografcznych dowodzi, że był to dobrze spędzony czas. Mamy nadzieję, że nasz 803N jeszcze wiele razy dostarczy nam powody do radości.

Trasa:
PÓŁNOCNA - Północna, Ogrodowa, Zachodnia, Legionów, Cmentarna, Srebrzyńska - KOZINY - Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów - PLAC WOLNOŚCI - Nowomiejska, Zgierska, Dolna, Łagiewnicka, Warszawska - WYCIECZKOWA - Warszawska, Łagiewnicka, Dolna, Zgierska, Nowomiejska, Wojska Polskiego - STRYKOWSKA - Wojska Polskiego, Zgierska, Limanowskiego, Aleksandrowska - CHOCHOŁA - Aleksandrowska, Limanowskiego, Włókniarzy, Bandurskiego, Bratysławska, Wyszyńskiego - WYSZYŃSKIEGO - Wyszyńskiego - BRATYSŁAWSKA - Bratysławska, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska, Konstytucyjna - RADIOSTACJA - Narutowicza, Zielona, Konstantynowska - ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS

Jakub Tarka

Miłośnik komunikacji, kultowych aut PRL i innych przedmiotów z tamtego okresu. Na co dzień pracownik urzędu. Sumiennie i z sukcesami łączy pracę z funkcją prezesa Klubu. W Klubie od 2002 r. W latach 2012-2018 r. pełnił funkcję prezesa. Obecnie wiceprezes Klubu.

Login to post comments