Zaloguj Zarejestruj
Członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Z MPK Łódź współpracujemy przy różnych wydarzeniach. Członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Z MPK Łódź współpracujemy przy różnych wydarzeniach. Daniel Siwak

Członkowie KMST w czasie debiutu wagonów Pesa Swing

Częstowali słodkościami, zapraszali do wnętrza czy składali świąteczne życzenia. Członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi towarzyszyli pasażerom w czasie przejazdów na trasie W-Z. Powód był wyjątkowy, na trasę wyjechały trzy najnowsze wagony Pesa Swing.

Dokładnie 23 grudnia 1898 roku wyjechały na ulice naszego miasta pierwsze tramwaje i to od razu zasilane elektrycznością. Sto siedemnaście lat później, w kolejną rocznicę tego wydarzenia na ulice Łodzi znów wyjechały tramwaje. Tym razem były to długo oczekiwane nowoczesne i niskopodłogowe wagony typu 122NaL Swing produkcji bydgoskiej Pesy.

Pierwsze trzy pojazdy (numery taborowe: 1578, 1579, 1580) rozpoczęły służbę liniową kursując zmodernizowaną trasą W-Z na linii 10. Do końca roku ma pojawić się ich w sumie 22 sztuki. W czasie przedpołudniowych kursów wraz z pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, podróżowali także członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Nie jest to jedyna okazja, kiedy to nasze stowarzyszenie i miejski przewoźnik ze sobą współpracują.

BEZPIECZNIEJ W ZAJEZDNI MUZEALNEJ

Pod koniec czerwca w ramach drzwi otwartych w Zajezdni Muzealnej Brus odbyło się specjalne wydarzenie. Piknik rodzinny "Bądźmy razem bezpieczni" był okazją do przypomnienia sobie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w czasie wyjazdów wakacyjnych. Przy okazji MPK Łódź zwracało uwagę na najczęstsze zachowania pasażerów i prowadzących pojazdy zagrażające bezpieczeństwu na drodze.

ŻEGNALIŚMY IKARUSY

To bardzo ważne wydarzenie w historii komunikacji miejskiej w Łodzi. W ramach cyklu imprez, które KMST przygotowało wspólnie wraz z MPK Łódź, na ulice Łodzi wyjechał historyczny Ikarus (numer taborowy 1553), odbyła się nietypowa wycieczka po trasie tematycznie powiązanej z tymi węgierskimi autobusami. Wreszcie każdy łodzianin i turysta mógł na zakończenie sezonu w Zajezdni Muzealnej Brus zobaczyć jeden z ostatnich kultowych pojazdów dzieciństwa - naszego i naszych rodziców.

LINIĄ TURYSTYCZNĄ PRZEZ DEKADY

Warto też wspomnieć, że naszą istotną formą współpracy jest współorganizacja Tramwajowej Linii Turystycznej. Ta turystyczna inicjatywa funkcjonuje od ponad dekady, a MPK Łódź jest naszym stałym partnerem. Miejski przewoźnik zapewnia zabytkowy skład Konstal 5N+5ND, natomiast Klub Miłośników Starych Tramwajów przeszkoloną ekipę konduktorów.

Daniel Siwak

Miłośnik komunikacji miejskiej, zawodowo zajmuje się transportem publicznym i koleją oraz prowadzi własnego bloga transportowego Komunikacjazbiorowa.pl. Współtworzy stronę internetową kmst.pl, a z Zajezdnią Muzealną Brus związany od początku jej istnienia gdzie jest m.in. przewodnikiem i współautorem wystaw tematycznych. W latach 2012-2015 sekretarz stowarzyszenia, ponownie tę funkcję pełni od 2018 roku.

Login to post comments