Zaloguj Zarejestruj
Zwiedzaliśmy Izbę Tradycji i zajezdnie Tramwajów Warszawskich Bartosz Stępień

Zwiedzaliśmy Izbę Tradycji i zajezdnie Tramwajów Warszawskich

Członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi gościli w stolicy, gdzie między innymi poznawali historię i bieżące funkcjonowanie tamtejszego przewoźnika, czyli spółki Tramwaje Warszawskie.

Pomysłodawcami wyjazdu był wiceprezes KMST, Jerzy Wojtowicz oraz członek zarządu KMST, Bartosz Stępień. Wycieczka, która miała miejsce 24 października br. rozpoczęła się od zajezdni na Mokotowie, gdzie mieści się niedawno otwarta Izba Tradycji Tramwajów Warszawskich. Placówka historyczna przewoźnika otwarta została pod koniec marca tego roku z okazji 111. rocznicy elektryfikacji stołecznych pojazdów szynowych.

W kilku pomieszczeniach zlokalizowanych na drugim piętrze budynku administracyjnego zajezdni znajduje się kilkaset zdjęć i różnych przedmiotów związanych z historią i bieżącą eksploatacją komunikacji miejskiej, w tym m.in. szczypce, mundury, replika przedwojennego przystanku czy chociażby sztućce z historycznym napisem MZK (dawniej: Miejskie Zakłady Komunikacyjne).

Nie brakuje tutaj również wydawnictw poświęconych historii transportu. Prezentowane zbiory pogrupowane są na różne okresy dziejów warszawskiej komunikacji. Ponadto w budynku - zarówno na korytarzu jak i w świetlicy - umieszczone są modele różnych typów pojazdów. Dla zwiedzających Izba Tradycji otwarta jest w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00-18.00.

Na koniec tej części zwiedzania uczestnicy odbyli spacer po terenie zajezdni, który obejmował także stacjonujący na terenie obiektu tabor zabytkowy. Ciekawym punktem wizyty było wejście do Centrali Ruchu TW przy ul. Siedmiogrodzkiej 20. Klubowicze mogli dowiedzieć się tam o pracy dyspozytorów i instruktorów nadzoru ruchu, a także zobaczyć nowoczesne systemy monitorowania ruchu komunikacji miejskiej oraz poznać możliwości szybkiego reagowania pracowników przewoźnika.

Następna w kolejności była zajezdnia na Woli, na której stacjonuje m.in. skład zabytkowych wagonów typu Konstal 105N (1000+1001), Warszawski Tramwaj Promocyjny oraz ciekawy wagon techniczny przebudowany z wagonu typu K. Tuż obok znajdował się Zakładu Naprawy Tramwajów "T3", który był ostatnim punktem tej części wycieczki.

W zakładzie przeprowadzane są naprawy i modernizacje taboru liniowego. Tam również dokonuje się odbudowy taboru zabytkowego. W dniu zwiedzania na hali znajdowało się kilka wagonów konstrukcji N na rożnym etapie zaawansowania prac, dwa wagony typu 13N oraz skład wagonów 105Na przygotowywany do roli pojazdu historycznego. Zobaczyć można było także odbudowane wagony: wieżowy W nr 2204 z lat 20. XX w. oraz K nr 446, przebudowany na pojazd letni.

Tego dnia członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów odwiedzili także grób Wiesława Gerlicza na Powązkach. Ten polski inżynier był dyrektorem Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych (ŁWEKD), spółki realizującej tramwajowe przewozy podmiejskie w naszym regionie.

To nie pierwsza taka wizyta członków KMST. W poprzednich latach odwiedziliśmy m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni czy Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Dziękujemy spółce Tramwaje Warszawskie za możliwość zwiedzania jej obiektów.

Michał Wądołowski

W KMST od 2007 roku. Kolejarz, miłośnik komunikacji miejskiej i kolei. Interesuje się również turystyką i historią. Jest wieloletnim konduktorem Tramwajowej Linii Turystycznej i autorem pracy magisterskiej poświęconej dziejom Klubu. Kolekcjonuje wszelkiego rodzaju pamiątki związane z pasją: m.in. książki, czasopisma, bilety i pocztówki. Członkiem zarządu jest od 2018 roku.

Login to post comments