Zaloguj Zarejestruj
Mamy już ponad 12 tys. Nadal możesz pomóc w remoncie wagonu nr 4092 Rafał Mateja

Mamy już ponad 12 tys. Nadal możesz pomóc w remoncie wagonu nr 4092

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba osób, które zaangażowały się w internetową zbiórkę na remont zabytkowego tramwaju 5N nr 4092. Na koncie jest już jedna piąta potrzebnej kwoty, czyli ponad 12 tys. złotych. Klub Miłośników Starych Tramwajów chce przywrócić do ruchu historyczny wagon z początku lat 60.

Zbiórka ruszyła ponad trzy miesiące i zyskała już sporą popularność. Już ponad sto sześćdziesiąt osób wsparło naszą inicjatywę. Okazało się także, że wielu naszych sympatyków przeznaczyło ciekawe przedmioty na mini licytację.

Dla wpłacających - w zależności od kwoty - przewidziane są nagrody. Za przekazanie złotówek można otrzymać m.in. pamiątkowy dyplom, pocztówki z limitowanej serii klubowej, odbyć kurs wirtualnym tramwajem na symulatorze czy przejechać się zabytkowym Starem 266 do Lutomierska. Szczegóły znajdują się na stronie https://zrzutka.pl/4092.

Każdego, kto chciałby wesprzeć remont historycznego wagonu zapraszamy także na facebookową grupę Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie, na której można zarówno wystawić jak i licytować pamiątki związane z komunikacją miejską i koleją. Całkowity dochód z licytacji trafia na konto zbiórki.

REMONT POSTĘPUJE

Aby przygotować wagon do kolejnego etapu remontu, prowadzone są prace przy kolejnych jego elementach. W ostatnim czasie udało się między innymi wyciąć zardzewiałe fragmenty drzwi czy wspawać nową blachę do konstrukcji wagonu. Zainicjowane zostały także prace elektryczne przy oznaczaniu przewodów w wiązkach oraz demontaż nastawnika, czyli jednej z najważniejszych części wagonu.

- Czas epidemii koronawirusa ograniczył naszą działalność, nie tylko przy udostępnianiu Zajezdni Muzealnej Brus, ale także przy pracach z taborem. Jednak dokończenie w najbliższym czasie remontu tego wagonu, to jeden z projektów, nad którym się teraz szczególnie pochylamy - tłumaczy Konrad Palusiński, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Postępy prac przy wagonie będzie można zobaczyć podczas dni otwartych w Zajezdni Muzealnej Brus, które odbędą się w najbliższym możliwym terminie. Aktualnie obiekt jest nieczynny ze względu na epidemię koronawirusa. Informacje o terminach można śledzić w zakładce "Zwiedzanie".

KAŻDY MOŻE MIEĆ SWÓJ WKŁAD

Wyliczyliśmy, że do zakończenia remontu potrzeba w sumie 50 tys. złotych, a więc brakuje jeszcze ok. 38 tys. Dziękujemy wszystkim za dotychczasowo przekazane pieniądze i jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania oraz udostępniania informacji o zbiórce wśród znajomych i na portalach społecznościowych. Aby dotrzeć do szerszej grupy hobbystów, opis zbiorki na portalu Zrzutka.pl został dodatkowo przetłumaczony na język angielski oraz język niemiecki.

Przygotowaliśmy także specjalny dedykowany baner na stronę internetową. Osoby, które chciałyby go udostępnić mogą skontaktować się w celu ustalenia szczegółów z koordynatorem zbiórki, Michałem Wądołowskim:
- e-mailowo: michal.wadolowski[at]kmst.pl
- telefonicznie: 784 121 830

Michał Wądołowski

W KMST od 2007 roku. Kolejarz, miłośnik komunikacji miejskiej i kolei. Interesuje się również turystyką i historią. Jest wieloletnim konduktorem Tramwajowej Linii Turystycznej i autorem pracy magisterskiej poświęconej dziejom Klubu. Kolekcjonuje wszelkiego rodzaju pamiątki związane z pasją: m.in. książki, czasopisma, bilety i pocztówki. Członkiem zarządu jest od 2018 roku.

Login to post comments